Konuk başkanlar İstanbul'un trafiğini ilk günden anlamış

4. Dünya Belediye Başkanları Zirvesi için İstanbul'a gelen belediye başkanları, "İstanbul harika ama trafiği sorun" dedi.
Haber: EMRE BOZTEPE / Arşivi

İSTANBUL -4. Dünya Belediye Başkanları Zirvesi için İstanbul'a gelen belediye başkanları, "İstanbul harika ama trafiği sorun" dedi.
Yunlai Man (Pekin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Çin):Pekin'de 15-16 milyon insan var. Oradayken sadece Pekin'de böyle bir trafik var diye düşünüyordum oysa burada da karşılaştım. Biz trafiği kontrol için şehir merkezine ev yapılmasına izin vermiyoruz. İş yerlerini banliyölere doğru yönlendiriyoruz. Toplu taşımaya teşvik ediyoruz.
Shubha Naul (Bombay Belediye Başkanı, Hindistan): Bombay İstanbul'dan daha kalabalık. Toplu taşımayı özendiriyoruz. Bence İstanbul'un da bu yola yönelmesi gerek.
Jose Ignacio Cuervo (Barselona Belediye Başkan yardımcısı, İspanya): İstanbul'un mimarisi en az Barcelona kadar zengin. Bu yapıyı değerlendirmek gerek. En büyük sorunuysa trafik. Bizim de trafik sorunumuz var. Bunun için önlemler aldık. Örneğin şehir merkezinde otoparklar çok pahalı. Şehir içinde otoyol ve yol yapmıyoruz. Otobüs yerine raylı sistemi tercih ediyoruz.
Gombe Kette Jean Berkes (Bangui Belediye Başkanı, Orta Afrika): İstanbul'a ilk defa 2004'te gelmiş ve çok etkilenmiştim. Dışardan duyduklarımdan çok farklıydı. Özellikle Fransa'da Türkiye'yi çok farklı gösteriyorlardı. Her yerde suç işlendiğini söylüyorlardı. Bunların hepsi yalanmış. İstanbul çok güzel ancak belirli saatlerde trafik çok yoğun. Ama o Paris ve Roma'da da var.
Pekka Sauri (Helsinki Belediye Başkan Yardımcısı, Finlandiya): İstanbul'da özellikle modern ve tarihi binaların içi içe olması beni etkiledi. Şehrin en büyük sorunu trafik. Toplu taşımayı teşvik etmelisiniz. Gerçi bu konuda konuşmak bizim için kolay Helsinki'nin nüfusu 500 bin, İstanbul'unsa 15 milyon.
Nurettin Barga (Casablanca Belediye Başkan Yardımcısı, Fas): İstanbul temiz düzenli bir şehir. Casablanca'yla yapısal olarak birbirine benziyor. Ama şu an burada olduğum için İstanbul daha güzel geliyor.