Konukları Avrupa kuşları

Kuraklığın bitirdiği sulak alanlardan artanı da kendimiz tahrip ediyoruz.
2007'de Eşmekaya, Ereğli ve Hotamış sazlıklarıyla Bolluk, Düden ve Akşehir gibi göller kurudu. Son uyarı, kuş gözlemcisi Stoneman'dan:
"Avrupa'da kış zorlu geçer, kuşlar Milas'taki Tuzla sulak alanına göçer. Çevredeki inşaatlar burayı yok edebilir."

BODRUM - Son 40 yılda toplam 2,5 milyon hektarlık sulak alanın yarısının kaybedildiği Türkiye'de 2007 yılında kuraklıktan en fazla etkilenen bölge Konya ve çevresi oldu.
70 bin kuyudan su çekilen Konya'da normalde yılda bir metre azalan yeraltı suyu seviyesi,
ekim ayı ölçümlerine göre üç buçuk metre düştü. Konya ve çevresinin 2007 sonundaki sulak alan kaybı 350 bin hektarın üzerinde oldu. Bu kayıp, Türkiye'de kaybedilen 1 milyon 250 bin hektarlık sulak alanın yaklaşık üçte biri demek. Konya'da Hotamış, Ereğli ve Eşmekaya sazlıkları ile Bolluk, Düden ve Akşehir gölleri kurudu.
Kuraklık, hayvanlar âlemini de tehdit ediyor. Bu konuda bir uyarı 20 yıldır Bodrum'da kuş gözlemciliği yapan Brian Stoneman'den geldi. Stoneman, Avrupa'da kış zorlu geçtiği için kuşların Muğla Milas'taki Tuzla Sulak Alanı'na göç ettiğini belirterek, "Sulak alanın çevresinde yaptırılan inşaatlar doğal yaşam ortamı için endişe yaratıyor" dedi. Stoneman, her yıl 260 kuş türünün Tuzla Sulak Alanı'na geldiğini söyledi.
HABİTAT Çevre Kozası üyesi Filiz Dizdar ise Tuzla Sulak Alanı'ndaki kuş popülasyonunun, çevresindeki yapılaşma ve golf sahası inşaatları nedeniyle zarar gördüğünü dile getirdi.