Konuşma sırası sessiz ayakkabılarda

Taksim'de dün kederli bir kalabalık, ellerinde kırmızı beyaz çiçeklerle buluştu. Kıpkırmızı bir halının üzerine sahiplerini yitirmiş suskun ayakkabıları ve çiçekleri bırakan grubun içinde...

İSTANBUL - Taksim'de dün kederli bir kalabalık, ellerinde kırmızı beyaz çiçeklerle buluştu. Kıpkırmızı bir halının üzerine sahiplerini yitirmiş suskun ayakkabıları ve çiçekleri bırakan grubun içinde, gazeteleri okurken gözünüze takılan, TV'den kulağınıza çalınan isimler de vardı:
Ankara'da 8 Temmuz'da işyerinde Galatasaray posterine ateş eden arkadaşının kurşunuyla ölen Gökhan Kaygusuz'un ailesi gibi... Oğlunu ateşli silahla yitiren iş kadını Nazire Dedeman gibi...
Bireysel silahlanma karşıtı Umut Vakfı'nın düzenlediği 'Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü' dün Taksim'de yapıldı. Vakfın Kurucu Başkanı Nazire Dedeman ve yürüyüşe katılanlar kanı sembolize eden kırmızı halı üzerine birer çift ayakkabıyla kırmızı, beyaz gül ve karanfiller bıraktı. Dedeman, "Evladını, bireysel silahlanma nedeniyle kaybetmiş bir anne olarak diyorum ki: Direniyorum ve mücadele ediyorum. Başka evlatların değersiz kurşunlara hedef olmaması için bireysel silahsızlanmaya karşı, birlikteliğimizi güçlendirmenin tek koşul olduğunu biliyorum" dedi.
Oysa Umut Vakfı Kurucusu Dedeman'ın verdiği rakamlar, Türkiye'de başka evlatların da her an değersiz kurşunlardan birine hedef olma ihtimalinin ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor:
'Dünyadaki mevcut tüm silahların yüzde 74'ü sivillerin elinde. Türkiye'de de her 100 kişiden 13'ünde ateşli silah bulunuyor. Her yıl ortalama 3 bin kişi bireysel silahlanma nedeniyle ölüyor. Türkiye'de neredeyse her ay 10 olayda ateşli silahlar kazayla can alıyor.' Yani belindeki silaha davranıp adaleti kendi kendine dağıtmaya kalkanlar bir yana, her ay 10 kişi 'kaza'yla ölüyor.
Potansiyel cinayetler yüzde 19 arttı
Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre de 2006 yılı içerisinde 'meskun mahalde silah atma' olayı sayısı 6 bin 533 oldu. Yani geçen yıla göre yüzde 19'luk artış meydana geldi.
Durum buyken, Umut Vakfı Başkanı Dedeman, Türkiye'de yönetimin zirvesine kadar sızan silah tutkusu karşısında şaşkın:
"Devlet büyüklerimizin diğer devlet büyüklerine silah hediye etmesini şaşkınlıkla ve dehşetle karşıladık. Silahı bir hediye olarak kabul eden ve toplumsal tepkiyi görmezlikten gelen siyasi anlayış, ağır eleştirileri hak ediyor."