Konuşmadan önce 301 kere düşünün!

Güçlenen tez: Koruma yok
Hrant Dink'in ceza alması, düşünce özgürlüğünün yeni TCK'da iyi korunmadığını belirtenlerin tezini güçlendirdi. Birçok yazar ve gazeteci, eski TCK'da 159, yenisinde 301. maddede yer alan suçtan yargılanıyor.
Yeni TCK 'umut' olmuştu
Yazı ve sözleri, 'demokratikleşme yolunda büyük adım' olarak tanıtılan yeni TCK'daki 301. maddeye takılan bazı isimler şöyle: Orhan Pamuk, Ragıp Zarakolu, Emin Karaca, Rahmi Yıldırım ve Ekin Tiyatrosu.
'Erteleme' kararı kurtarmaz
AB'nin yakından izlediği davaların cezayla sonuçlanması, Türkiye'nin AİHM sicilini kötüleştirecek. Dink'in cezasının ertelenmesi de çok anlamlı değil; çünkü ikinci davadan da ceza alırsa, ikisini birden yatacak.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Gazeteci Hrant Dink'in altı ay hapse mahkûm edilmesi, 1 Haziran'da yürürlüğe giren yeni Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) da düşünceyi cezalandırmayı sürdürdüğünü ortaya koydu. Dink'in cezalandırılmasına esas alınan suç, eski TCK'nın ünlü 159. maddesinde, yeni TCK'nın ise 301. maddesinde düzenleniyor. Bu düzenleme yüzünden pek çok kişi de ceza tehdidi altında bulunuyor.
Düşünce açıklamalarını cezalandırmada en yaygın kullanılan maddeler arasında 1 Haziran'da yürürlükten kaldırılan TCK'nın 159. maddesi önemli yer tutuyordu. Madde, asıl olarak 'Türklüğü, Cumhuriyeti, TBMM'yi, hükümetin manevi şahsiyetini, bakanlıkları, devletin askeri ve emniyet kuvvetlerini veya adliyenin manevi şahsiyetini alenen tahkir ve tezyif' suçunu düzenliyor ve bu suçu işleyenlere bir yıldan altı yıla kadar hapis öngörüyordu. Madde, 3 Ekim öncesi süreçte üzerinde en çok değişiklik yapılan maddeler arasında yer aldı. Bu madde, haziranda yürürlüğe giren yeni TCK'nın 301. maddesinde yer aldı. Suçu esas olarak koruyan, ceza miktarlarında değişiklik yapan maddenin son fıkrasında, 159. maddenin en son halinde de bulunan 'eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz' düzenlemesi de korunmuştu. Ancak, basın meslek örgütleri, insan hakları kuruluşları başta, yaygın kesim bu maddenin yeni dönemde de düşünce açıklamalarını cezalandıracağı yönünde ciddi uyarılarda bulunmuştu.
Yeni düzenlemenin düşünce özgürlüğünü sağlamayacağı yönündeki bu eleştiriler önceki gün Hrant Dink'e verilen altı ay hapis cezasıyla doğrulandı. Dink'e ceza kararı, eski TCK'nın 159, yeni TCK'nın 301. maddesinin diğer muhataplarını da gündeme getirdi. Çünkü, bu madde yalnız Dink'e değil, birçok gazeteci, yazar ve yayıncı hakkında da dava gerekçesi oldu. İşte, yeni TCK'da karşılığı 301. madde olan eski TCK 159. madde uyarınca halen ceza tehdidi altında bulunan bazı aydınlar:
Yazar Orhan Pamuk: Ermeni tehciriyle ilgili İsviçre'de bir gazeteye yaptığı açıklamalar nedeniyle sanık yapıldı. İddianamede tıpkı Dink gibi 'Türklüğü tahkir ve tezyif' suçlamasıyla altı aydan üç yıla kadar hapsi istenen Pamuk'un yargılanmasına 16 Aralık'ta başlanacak.
Yayıncı Ragıp Zarakolu: Yazar George Jerjian'ın 'Ermeni soykırımı'nı konu alan 'Gerçek Bizi Özgür Kılacak' başlıklı kitabını yayımlayarak 'Cumhuriyeti tahkir ve tezyif' etmekle suçlanıyor. Bu davanın duruşması kasım ayında. Zarakolu hakkında Prof. Dr. Dora Sakayan'ın 'Bir Ermeni Doktorun Yaşadıkları- Garabet Haçeryan'ın İzmir Güncesi' adlı kitabı yayımladığı için de başka dava açılmıştı. İki davada Zarakolu'na 15.5 yıl hapis cezası isteniyor.
Dink'in bir davası daha var
Gazeteci-yazar Emin Karaca: 'Türkiye'de ve Avrupa'da Yazın' dergisi yazıişleri müdürü Mehmet Emin Sert ile birlikte sanık yapıldı. Dava 2002'de dergide Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilmelerinin 30. yıldönümü nedeniyle yazılan yazılarda orduya hakaret suçlamasıyla açılmıştı.
Gazeteci Rahmi Yıldırım: Bir web sitesine yazdığı 'İş bilenin kılıç kuşananın' başlıklı yazıda "Paşalar sermaye düzeninin koruyucusu, sıradan neferleri, aktörleri ve figüranları" diyerek orduyu tahkir ve tezyif etmekle suçlanan Yıldırım, Genelkurmay'ın suç duyurusu üzerine sanık yapıldı. Yıldırım, ikinci duruşmasına 4 Ekim'de çıktı.
Ersen Korkmaz: Demokrat İskenderun Gazetesi sahibi ve sorumlu yazıişleri müdürü. Gazetenin 12 Nisan 2005 tarihli sayısındaki '1 Mayıs'a Doğru Türkiye' başlıklı yazısıyla hükümetin manevi şahsiyetini tahkir etmekle suçlanıyor ve iki yıla kadar hapsi isteniyor.
Hrant Dink'in ikinci davası: Dink hakkında 14 Şubat 2002'de düzenlenen 'Küresel Güvenlik, Terör ve İnsan Hakları, Çokkültürlülük, Azınlıklar ve İnsan Hakları' panelindeki konuşmaları nedeniyle, 'Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin manevi şahsiyetini ve Türklüğü tahkir ve tezyif etmek' suçlamasıyla ayrı bir dava açılmıştı. Davaya 9 Şubat 2006 tarihinde Şanlıurfa'da devam edilecek. Dink bu davada da ceza alırsa ertelenen ilk cezasını da çekecek.
Ekin Tiyatrosu: Ankara Ekin Tiyatrosu, 5 Ekim 2002'de Kocaeli'nde, 'Gizli Örgüt Nasıl Kurulur' oyununu oynadı. 10 oyuncu ile Eğitim-Sen Yöneticisi Osman Çolakoğlu hakkında, emniyeti tahkir ve tezyif suçlamasıyla dava açtıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7596257596250

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.