Konya Müftülüğü açıkladı: Cuma namazı vakti çalışmak caiz değildir!

Konya Müftülüğü, 'namazla yükümlü kişilerin cuma vakti alışveriş yapma ve çalışmalarının caiz olmadığını' yazdı. Müftülüğün internet sitesindeki çözüm: "Cuma yükümlülüğü olmayan kişileri çalıştırın."
Haber: KEREM PULGAT / Arşivi

KONYA - Patronunuza Konya Müftülüğü'nün görüşünü okutup buna ikna edebilirseniz cuma günleri tatil yapabilirsiniz! Cuma namazı kılmakla yükümlü olanların cuma vaktinde alışveriş yapmaları ve çalışmalarının caiz olmadığı açıklaması, Konya Müftülüğü'nün www.konyamuftulugu.gov.tr adresindeki sitesine adını yazmayan bir ziyaretçinin 'Cuma günü ve cuma vakti çalışılır mı?' diye soru göndermesi üzerine yapıldı. Müftülükten verilen yanıtta, Kuran'da Cuma Suresi'nin 9'uncu ayetinde, 'Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman hemen Allah'ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın' denildiği belirtilerek şöyle denildi:
"Buna göre cuma namazı kılmakla yükümlü olan kişilerin cuma vaktinde alışveriş yapmaları ve çalışmaları caiz değildir. Yükümlü olmayan kişilerin alışveriş yapmasında ve çalışmasında dinen bir sakınca yoktur. Cuma saatinde, yükümlü olanların alışveriş yapması caiz olmayıp dinen sorumluluk getirmekle birlikte bu tür akitlerden elde edilen kazanç helâldir. Cuma namazı kılmakla yükümlü olan satıcının işyerinde cuma namazı kılmakla yükümlü olmayan birisini istihdam etmek suretiyle iş akışının devamını sağlamasında sakınca yoktur."