Konya Ovası'nda dev çukurlar

Çumra ilçesindeki kırsal arazide oluşan biri 30, diğeri ise 3-4 metre derinliğindeki iki dev çukur korkuttu. Çukurlardan büyük olanı içine sekiz katlı apartman sığabilecek bir krater büyüklüğünde.

KONYA - Çumra ilçesindeki kırsal arazide oluşan biri 30, diğeri ise 3-4 metre derinliğindeki iki dev çukur korkuttu. Çukurlardan büyük olanı içine sekiz katlı apartman sığabilecek bir krater büyüklüğünde.
Yeraltı sularının tükenmesi nedeniyle bazı tarımsal araziler üzerinde dev çukurlar oluşmaya başladığını belirten Jeoloji Mühendisleri Odası 2. Başkanı Güler Göçmez, "Son olarak Çumra'nın İçeriçumra beldesinde bir tarım arazisi üzerinde sekiz metre çapında bir obruk meydana geldi" dedi.
Konya Ovası Projesi tamamlanamadığı için 200 bin çiftçi yeraltı suyu kullanıyor. Konya Ovası'nda DSİ'ye ait 15 bin, 7 bin 500 kadar da kaçak su kuyusu var. Kentte de 800 apartmanın yeraltı sularını pompalarla çekip kullandığını belirten Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'nden Yardımcı Doç. Dr. Tahir Nalbantçılar, durumun büyük risk yarattığını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7594667594660

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.