Konyaaltı'nda tarihi bir keşif

Konyaaltı'nda tarihi bir keşif
Konyaaltı'nda tarihi bir keşif
Antalya'da hafriyat çalışmasında Roma döneminden kalma lahit bulundu. Lahitte başı örtülü kadın ve saban süren erkek figürleri yer alıyor.

Antalya’nın Konyaaltı ilçesi Hurma Mahallesi’ndeki hafriyat çalışması sırasında Roma dönemine ait lahit açığa çıkarıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre hafriyat çalışmasında ortaya çıkarılan lahdin uzunluğu 224, genişliği 115, derinliği ise 72 santimetre.
Kireçtaşından yekpare bir taşın oyulmasıyla oluşturulan lahdin uzun yüzünün sol tarafında, stilize çelenk içerisinde başı örtülü bir kadın büstü bulunuyor. Orta sahnede sağ eliyle sopa, sol eliyle saban tutan ve önünde bir çift öküz bulunan erkek çiftçi kabartması yer alıyor. Bu yüzün sağ tarafında yine stilize çelenk içerisinde cepheden verilmiş bir erkek büstü bulunuyor. Diğer uzun yüzse kabaca tıraşlanarak boş bırakılmış. Lahdin kısa yüzünde üzerinde rozet bulunan birer kalkanla birer mızrak betimi yer alıyor.
Açıklamada, “Üzerine oturduğu podyumda ve ön yüzün alt bölümünde yer yer kırıklar bulunan ve yerel sanat ürünü olduğu anlaşılan lahit üzerindeki büst şeklinde gösterimden yola çıkılarak milattan sonra 2-3. yüzyıla tarihlendirilmekte” denildi.

Arkeolojİk kazılara 26 mİlyon liraTürk bilim heyetleri ve müze müdürlüklerince gerçekleştirilen kazılara bu yıl 26 milyon lira kaynak aktarıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada “Kültür ve Turizm Bakanlığı izinleri ile 2013’te Türk bilim heyetleri ve müze müdürlüklerince 350’ye yakın kazı çalışması gerçekleştirilirken bu çalışmalara 12 Eylül 2013 itibariyle 26 milyon 919 bin 120 lira ödenek aktarıldı. Çalışmaların devamına ve projelere bağlı olarak ödenek aktarılmaya devam edilmesi planlanıyor” denildi.