Konya'da 10 katlı bina çöktü

Konya'nın Selçuklu ilçesi Kerkük Caddesi'nde bulunan 10 katlı bir bina çöktü. Dün akşam 20.30 sıralarında gerçekleşen çökmenin kalorifer kazanının patlaması sonucu meydana geldiği öne sürüldü.

KONYA - Konya'nın Selçuklu ilçesi Kerkük Caddesi'nde bulunan 10 katlı bir bina çöktü. Dün akşam 20.30 sıralarında gerçekleşen çökmenin kalorifer kazanının patlaması sonucu meydana geldiği öne sürüldü.
40 daire bulunan binada, çökme anında çok sayıda kişi bulunuyordu. Kurtarma ekipleri ilk etapta 12 kişiyi enkaz altından yaralı olarak kurtardı. Kurtarma çalışmalarına itfaiyenin yanısıra emniyet güçleri ve halk da katıldı. Görgü tanıkları, binada 100'ün üzerinde kişinin bulunduğunu belirtirken, yetkililer enkaz altından ölü çıkmasından endişe duyulduğunu söyledi.
Bina 4-5 yıllıktı
Konya Valisi Ahmet Kayhan'ın başkanlığında Valilikte bir kriz masası oluşturuldu. Vali Kayhan, "Genelkurmay Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile görüşmelerde bulunduk. Ankara ve Afyon'dan ilk yardım ekipleri yola çıktı. Jandarma Genel Komutanlığı'ndan arama ekipleri istedik. Binanın yıkılış nedeni statik olabilir" dedi. Çevrede oturan vatandaşlar, bölgenin yeni bir yerleşim alanı olduğunu ve çöken binanın da 1998 yılında inşa edildiğini ifade ettiler.
Çöken binadan ilk etapta kurtarılan ve Konya Numune Hastanesi'nde tedavi altına alınan 12 kişinin durumunun ağır olmadığı bildirildi.
Yaralıların, çöken binanın üst katlarından fırlayan kişiler oldukları belirtildi. Gazetemiz baskıya girdiğinde 4-5 metre yüksekliğinde enkaz haline gelen binada arama kurtarma çalışmaları sürdürülüyordu.