Konya'da define ararken facia

Konya'da define ararken facia
Konya'da define ararken facia

Arşiv

Konya'nın Karapınar İlçesi'nde müstakil kutllanılmayan bir evde meydana gelen patlama ve ardından çıkan yangında 4 kişi öldü, 2 kişi de yaralandı. İddiaya göre evde define aranıyordu

KONYA - Karapınar İlçesi'ne bağlı Hotamış Beldesi Şabanlı Mahallesi'ndeki tek katlı kullanılmayan müstakil bir evde saat 21.30 sıralarında şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamanın ardından alevlerin yükseldiğini gören çevre sakinleri jandarma ve itfaiyeye haber verdi. Güvenlik güçleri bina çevresine kimseyi yaklaştırmazken, itfaiye görevlilerinin müdahalesiyle yangın kısa sürede söndürüldü.

Olayda evde bulunan 1'i kadın 4 kişi yaşamını yitiririrken, 1'i kadın 2 kişi de yaralandı. Evin zemininde ise patlamadan dolayı yarım metre derinliğinde bir çukur oluştuğu görüldü. Patlamadan yaralı olarak kurtulan Ayşegül Yemiş (16) ve Yavuz Sözen'in (33) hastaneye götürülmeden önce jandarmaya verdiği bilgide ölenlerin ev sahibi Emin Yemiş, kızı Dönay Yemiş, İskender Gümüşsoy ve Cengiz Akan olduğunu söyledikleri öğrenildi. Olay yerine gelen savcı inceleme başlattı.

 

DEFİNE Mİ ARIYORLARDI?


Komşularından bazıları ailenin zaman zaman gelip kaldığı evde define aradığı iddiasında bulundu. İddialara göre Emin Yemiş vearkadaşları Yemiş'e ait olan kerpiç evde siyanürle altın aramaya başladı. O sırada henüz belirlenemeyen bir nedenle evde yangın çıktı. Alevler altın aramada kullanılan siyanürle temas edince patlama meydana geldi. (dha, aa)