Konya'da eylemcilere linç girişimi

Konya'da eylemcilere linç girişimi
Konya'da eylemcilere linç girişimi

Konya'daki ilk eylemde Gezi protestocularına tepki gösteren grup olaysız dağıldı. Ancak ikinci eylemde linç girişimi oldu.

Konya' da Gezi Parkı'na müdahaleyi protesto etmek isteyen 50 kişilik eylemci grubu karşıt görüşlü bir grup tarafından linç edilmek istendi.

Konya'da dün akşam saatlerinde ilk olarak aralarında Eğitim - İş Sendikası üyelerinin bulunduğu yaklaşık 100 kişi Zafer Meydanı'ndaki Gedavet Parkı'nda toplanıp Gezi Parkı'na müdahaleyi protesto etti. Çevredekilerin Gezi Parkı eylemcilerine tepki göstermesi üzerine polis, alanda geniş güvenlik önlemi aldı. Ardından tepki gösteren yaklaşık 20 kişinin, eylemcilerin yanına yaklaşmasına izin vermedi. Eylemciler sloganlar eşliğinde yaklaşık yarım saat Gezi Parkı'nın yıkılmasını ve yaşanan olayları protesto etti. Her iki grup da sessizce dağıldı.

İkinci Gezi Parkı eyleminde ise aralarında KESK üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 50 kişi Kültür Park'ta toplandı. Grup, sloganlar eşliğinde Gezi Parkı'nın yıkılmasını protesto ettiği sırada çevreden toplanan karşıt görüşlü bir grup eylemcilere saldırmak istedi. Polis bu kez de eylemciler ile saldırmak isteyen grup arasında blok oluşturdu. Ancak eylemcilere saldırmak isteyenlerin sayısı bir anda arttı. Gezi eylemcileri tekme ve yumruklu saldırıya uğradı.


POLİS KURTARDI

Bunun üzerine polis müdahalede bulundu. Saldırgan grup ile polis arasında zaman zaman gergin anlar yaşandı. Polis, Gezi Parkı eylemcilerini halka içine alıp alandan uzaklaştırmak istedi. Saldırgan grup, Gezi Parkı eylemcilerini linç etmek istedi. Polis, bunun üzerine Gezi eylemcilerini Çevik Kuvvet’e ait otobüse bindirdi. Gezi Parkı eylemcileri Çevik Kuvvet otobüsüyle uzaklaştırıldığı sırada linç etmek isteyen kalabalık otobüse saldırmak istedi. Polis müdahale ederek bunu önledi. Saldırgan grup daha sonra dağıldı. Polis, olayı bir yeni bir olaya karşı Kültür Park ve Zafer Meydanı'nda önlemini artırdı. (ajanslar)