Konya'da Mevlana isyanı

'Sosyal ve Siyasi Boyutlarıyla Ahi Evren-Mevlana Mücadelesi' adlı kitabında Mevlana'nın Nasreddin Hoca'ya eşcinsel diyerek öldürttüğünü öne süren Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mikail Bayram hakkında inceleme başlatıldı.

KONYA - 'Sosyal ve Siyasi Boyutlarıyla Ahi Evren-Mevlana Mücadelesi' adlı kitabında Mevlana'nın Nasreddin Hoca'ya eşcinsel diyerek öldürttüğünü öne süren Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mikail Bayram hakkında inceleme başlatıldı.
İlk olarak Haftalık dergisinde yer alan haber, Konya'da pek çok kişi ve kuruluşun tepkisini çekti. Yerel gazeteler dün manşetlerini Prof. Mikail Bayram'a ayırarak, kendisini 'istenmeyen adam' ilan etti. Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü de Bayram hakkında inceleme başlattı. Rektör Okutan, şöyle konuştu: "Üniversite yönetimi olarak ortaya atılan iddilara katılmamız mümkün değil. Kitabında yer alanlar ve açıklamaları bizi bağlamaz. Bu öğretim görevlisi daha önce de Mevlana hakkında bu tür gerçeği yansıtmayan ithamlarda bulunmuştu. Bu adam ne söylediğini bilmiyor. Gündeme gelmek için mi bu tür açıklamalar yapıyor anlamadım. Yaşı da 66 ve birkaç ay sonra emekli olacak. Bu konuda gerekli incelemeyi başlattık. Üniversite bünyesinde komisyon oluşturup kitabı ve açıklamaları inceleyeceğiz. İnceleme sonunda gerekli işlemi yapacağız. Mevlana'nın dünyaya daha iyi tanıtılması için Mevlana Araştırma Merkezi kurduk. Burada uzman ve deneyimli hocalarımızın da katkısıyla Mevlana'nın insancıl felsefesini tüm dünyaya anlatacağız."


    http://www.radikal.com.tr/7645297645290

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.