Konya'da ölü sayısı 22'ye yükseldi

Enkazdan bu sabaha karşı çıkarılan iki kişinin babaları Ahmet Belge'yle Ali Alay'ın cesetlerine ulaşılmasıyla ölü sayısı 22'ye ulaştı.

Konya'nın Selçuklu ilçesinde önceki akşam çöken Zümrüt Apartmanı'nda ölenlerin sayısı 22'ye yükseldi. Bina enkazından bu sabaha karşı çıkarılan Ahmet Sait Belge ve Muhammet Belge'nin babaları Ahmet Belge'yle Ali Alay'ın (31) cesetlerine ulaşılmasıyla ölü sayısı 22'ye ulaştı.
Konya İl Emniyet Müdürü Salih Tuzcu, çöken binayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında aranan kişilerden bazılarının yakalandığını söyledi. Tuzcu, binanın çöküş nedeninin geniş çapta araştırıldığını, çöküşün kolonların kesilmesinden değil eksik malzeme kullanımından kaynaklandığı bilgisinin ağırlık kazandığını belirtti. Olayla ilgili Cumhuriyet Savcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında kendilerine düşen çalışmaları en iyi şekilde sürdürdüklerini belirten Tuzcu, şunları kaydetti:
"Cumhuriyet Savcısı, binanın çöküş nedenini araştırmak ve sorumluların doğru olarak tespit edilmesi için bayındırlık, mimarlar odası yetkililerinin de aralarında bulunduğu bilirkişi heyeti tayin etti. Bu heyet, çalışmalarını sürdürüyor. Aynı zamanda soruşturma kapsamında savcılığın tespit ettiği aranan kişilerden bazıları yakalandı, bazıları ise halen aranıyor. Ancak şu aşamada soruşturmanın seyrini etkilememek için sadece bu kadar açıklama yapabiliyorum. İsimler daha sonra belirtilecek."