Konya'da sivil uçak tarlaya zorunlu iniş yaptı

Konya'da sivil uçak tarlaya zorunlu iniş yaptı
Konya'da sivil uçak tarlaya zorunlu iniş yaptı
Konya'dan kalkan tek motorlu Portekiz tescilli tek motorlu 4 kişilik sivil uçak, Seydişehir İlçesi yakınlarında teknik arıza nedeniyle mecburi iniş yaptı. Uçakta bulunan 3 kişi yaralandı.

RADİKAL- Konya'da korku anları... Kentten kalkan tek motorlu Portekiz tescilli tek motorlu 4 kişilik sivil uçak, Seydişehir İlçesi yakınlarında teknik arıza nedeniyle mecburi iniş yaptı. Uçakta bulunan biri Alman, biri Portekizli biri de İtalyan 3 kişi, Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan kaldırılan helikopterle kurtarıldı.

4 Mayıs'ta Konya'da başlayan Tiger Meet Tatbikatı'nı izleyen Alman vatandaşı 56 yaşındaki Ulrich Metternich, Portekiz vatandaşı 46 yaşındaki Carlos Jorge ve 40 yaşındaki İtalyan Diego Ruggiero'yu taşıyan NG-4 tipi pervaneli, tek motorlu uçak Konya'dan havalandı.

Saat 17.10 sıralarında Seydişehir yakınlarında teknik arıza nedeniyle uçağın pilotları acil iniş yapmaya karar verdi. Durumu Konya'daki kuleye bildiren pilotlar, daha sonra uçağı tarlaya indirmeyi başardı. Bölgeye havadan ve karadan arama kurtarma ekipleri gönderildi. Uçaktaki 3 kişi, Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan kaldırılan helikopterle kurtarılıp bölgeden alındı.

TATBİKAT YARIN BİTİYOR

Konya'da 4 Mayıs'ta başlayan ve yarın sona erecek tatbikata Türk Hava Kuvvetleri; 16 adet F-16 uçağı, bir adet E-7T uçağı, iki adet AS-532 helikopteri, bir adet CN-235 uçağı, İsviçre Hava Kuvvetleri beş adet F-18 uçağı, Polonya Hava Kuvvetleri altı adet F-16 uçağı, Fransa Hava Kuvvetleri dört adet Rafale uçağı, İtalya Hava Kuvvetleri iki adet AB -212 helikopteri, NATO iki adet E-3A uçağı, Hollanda Hava Kuvvetleri bir adet KDC-10 uçağı ile katılmıştı.

YARALI 3 KİŞİNİN DURUMU İYİ

Konya'nın Seydişehir İlçesi yakınlarında zorunlu iniş yapan sivil uçakta hafif yaralanan ve askeri helikopterle Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne kaldırılan yaralıların durumlarının iyi olduğu belirtildi. Portekizli pilot ve aynı zamanda fotoğrafçı Carlos Jorge'nin ayağında kırık olduğu, fotoğrafçılar İtalya vatandaşı Diego Ruggıero başından hafif yaralandığı, Alman Ulrıch Metternich'inde tedbir amaçlı tedavi altına alındığı öğrenildi.

Konya Valiliği uçağın, sivil ve pervaneli olduğunu belirterek, 'Eskişehir'den gelerek izinli şekilde yapılmakta olan NATO tatbikatını görüntüleyen üç yabancı (Portekiz, İtalyan ve Alman) fotoğrafçıyı taşıyan sivil pervaneli uçak Seydişehir ilçesi yakınlarında Hava üssüne yaklaşık 35 mil mesafede iniş yapmak zorunda kaldı. Üç fotoğrafçı Hava Üst Komutanlığı kurtarma ekipleri tarafından kurtarılarak hastaneye getirildi. Kazayı hafif atlatan yararlıların durumlarının iyi olduğu, bir kişinin ayağının kırıldığı bildirildi" denildi.

UÇAĞA 4 SAATTE ULAŞILDI

Konya'nın Seydişehir İlçesi yakınlarında zorunlu iniş yapan sivil uçağa, ulaşmak güç oldu. Jandarma ilk olarak Seydişehir İlçesi'nin Yaylacık Mahallesi civarında düştüğü ihbarını aldığı için karadan uçağın bulunduğu alana ulaşmaya çalıştı. Yapılan arama çalışmaları sonucu bu bölgede olmadığı anlaşıldı.

Daha sonra bölgenin tam koordinatlarının alınmasının ardından uçağın Konya- Isparta Karayolu'ndaki Altınapa Barajı'nın güneyinin 8 kilometre içerisinde olduğu saptandı. Ancak bölgenin ormanlık ve dağlık olması nedeniyle ekipler, bölgedeki çobanların yardımıyla yaklaşık 4 saat yürüyerek ulaşabildiği öğrenildi. Havanında kararması nedeniyle uçak bulunduğu bölgeden kurtarılamadı. Çalışmaların yarın yeniden başlayacağı öğrenildi. Uçakta hafif şekilde yaralanan 3 kişi ise askeri helikopterle Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne kaldırılmıştı.

(DHA)