Konya'da töre cinayetlerine kefenli protesto

Konya'da töre cinayetlerine kefenli protesto
Konya'da töre cinayetlerine kefenli protesto
Konya'da 11 Mayıs'ta işlerer konsomatris cinayeti Şefkat-Der'e sığınan kadınları harekete geçirdiKONYA - Evsizlere, Güçsüzlere, Açlara, Cinsel Kurbanlara, Şiddet Mağdurlarına Şefkat Kapısı Derneği (Şefkat-Der) Kadın Hayata Tutunma Evleri’nde kalan kadınlar, Konya’da işlenen konsomatris cinayetini, kefen giyerek protesto etti.
Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan, Mevlana Müzesi karşısında bulunan Üçler Mezarlığı önünde yaptığı açıklamada, Konya’da konsomatris olarak çalışan bir kadının 11 Mayısta öldürüldüğünü anımsatarak, kadınların töre, namus, tutku bahaneleriyle şiddete maruz kaldıklarını, hatta öldürüldüklerini söyledi.
Bulan, kadın ve kız çocuklarına yönelik cinayet, tecavüz ve her türlü şiddetin önlenmesi için hükümet, yargı, TBMM, siyasi partiler, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve basın kuruluşlarının işbirliği içinde çalışması gerektiğini belirtti.
Kadına yönelik şiddetin azaltılması için çözüm önerileri sunan Bulan, ileride şiddet gösterme potansiyeli olan riskli çocukların tespit edilip, bu çocukların eğitim ve rehabilitasyonuyla ilgilenilmesi gerektiğini ifade etti.
Bulan, kadınların sosyal statüsünün yükseltilmesinin de kadına karşı şiddeti azaltacağını savunarak, "Evliliği düşünen çiftlerin akıl ve ruh sağlığı yönünden de muayene edilmesi ve evliliğe uygun olduğuna dair psikiyatri uzmanı tarafından rapor alınması mecburiyeti getirilmelidir" dedi.
Hayati yönden risk altında olan kadınların yurt dışındaki büyükelçilik, konsolosluk ve kültür merkezlerinde çalıştırılması için kolaylık sağlanmasını isteyen Bulan, "Risk altındaki bu kadınlar, Türkiye’ye izne geldiği zaman da izin süresince özel olarak korunmalıdır" diye konuştu.
Açıklamanın ardından, derneğe bağlı Hayata Tutunma Evleri’nde kalan kadınlar, Mevlana Müzesi önünde kefen giyerek dua etti. (aa)