Konya'daki faciada ölü sayısı 12'ye yükseldi

Selçuklu ilçesinde çöken 11 katlı Zümrüt Apartmanı'nın enkazından çıkarılan ölü sayısı 12'ye, yaralı sayısı 28'ye ulaştı.

Konya'nın Selçuklu ilçesinde dün gece çöken Zümrüt Apartmanı'nın enkacında gece boyu dondurucu soğukta sürdürülen arama ve kurtarma çalışmalarında 12 kişinin cesetleri çıkarılırken, 28 kişi de yaralı kurtarıldı. 100´ü aşkın kişinin enkaz altında kaldığı sanılıyor.
Afet İşleri Genel Müdürlüğü´nden gelen bir ekip çökme nedeniyle ilgili araştırma başlatırken, müteahhit Vedat Kaya'yı ise polis arıyor. Kaya'nın enkaz altında kalma ihtimali de bulunuyor.
Yurdun birçok bölgesinden gelen 110 kişilik ekipler eğitimli köpekler ve hassas dinleme cihazlarıyla enkaz altında canlı aradı.
Ancak ekiplerin rahat çalışması için istedikleri sessiz ortam sağlanamadı. 11
katlı binanın devasa moloz yığınına dönmesi de çalışmaları güçleştirdi.

ÖLÜ VE YARALILARIN İSİMLERİ

Arama-kurtarma ekiplerinin çalışmalarıyla, binanın çökmesinden 10 saat sonra Hatice Türkoğlu isminde 6-7 yaşlarında bir kız çocuğu enkaz altından sağ olarak çıkarıldı. Yetkililer, ölü sayısının 12'ye, yaralı sayısının da 27'ye çıktığını bildirdi. Ölen 11 kişiden isimleri belirlenenlerin Selin Küçükoğlu (2), Hatice Çağıtan (50), Kezban Kıreli (64) Nuri Türkoğlu (25), Fazilet Türkoğlu (55), Naciye Küçükoğlu (53) ve Serkan Özdil (25) olduğu kaydedildi. Cesetlerden beşinin kimliklerinin belirlenmesine çalışılıyor.
Olayda yaralanan 27 kişiden 24'ünün isimleri, hastane kayıtlarına göre şöyle:
"Fazilet Türkoğlu, Hüsniye Türkoğlu, Hatice Kübra Türkoğlu, Selim Öksüz, Savaş Oğuzalp, Furkan Oğuzalp, Ferihan Ulugülyağcı, Hatice Türkoğlu, Havva Nesrin Özkan (56), Tamer Özkan (30), Nazlı Hilal Özkan (5), Halil Yaprakçı (25), Bahar Yaprakçı (3), Ahmet Türkoğlu (57), Saadettin Küçükoğlu (57), Gamze Küçükoğlu (26), Gökhan Küçükoğlu (34), Hülya Belge (32), Hayriye Özdil (26), Nesibe Tosun (25), Mustafa Gezer (22), Bayram Çağıtan, Ayhan Akpınar, Mehmet Çağıtan (21)."

VALİ: ÇÖKME NEDENİ STATİK OLABİLİR

Konya Valisi Ahmet Kayhan, çöken binanın önünde saat 22.00 sıralarında yaptığı
açıklamada, çökme nedeninin henüz kesin olarak belirlenemediğini ifade ederek, "Çökme saat 20.15 itirabıyla oldu. 12 yaralı geldi. Binanın yıkılış nedeni statik olabilir" dedi.
Binanın 1998'de tamamlandığını ancak
iskan sorunları yaşadığını belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa
Özkafa da, belediyenin isteği üzerine bina kolonlarında güçlendirme yapıldığını
söyledi. Özkafa, "Bina çökmesi, kazan patlamasından da meydana gelmiş olabilir. Sağlamlaştırma yapıldığı bilgisi geldi, ancak net değil. Biz de fazla bir şey bilmiyoruz. Ekipler çalışmaya devam ediyor" dedi.

MÜTEAHHİT ENKAZ ALTINDA MI?

Vatandaşlar çöken binanın bulunduğu alanın eskiden dere yatağı olduğunu
söyledi. Binanın müteahhidinin Vedat Kaya olduğu ve çöken sitede oturduğu belirtildi. Kendisine ulaşılamayan müteahhit Kaya'nın enkaz altında kalmış olabileceği öne sürüldü.