@ubuget

Konya'daki ıslıklar neye işaret ediyor?

Konya'daki ıslıklar neye işaret ediyor?
Konya'daki ıslıklar neye işaret ediyor?
Milli maçta saygı duruşu sırasındaki ıslıklı protesto akşama damga vurdu. Akademisyen Murat Paker ve Prof. Dr. Yankı Yazgan Konya Arena'da ortaya çıkan fotoğrafı Radikal'e değerlendirdi. Paker'e göre ıslıklı protesto toplumsal kopuşumuzun en büyük göstergesi. Yazgan, 'Başkalarının acısına saygısızlık geleneklerimizde yok' diyor.
Haber: ÜMİT BUGET - umit.buget@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- EURO 2016 Elemeleri A Grubu'na son maçı öncesinde, Ankara katliamında hayatını kaybeden 97 vatandaş için gerçekleştirilen saygı duruşuna tribünlerdeki seyirciler katılmadı. Saygı duruşuna ‘sessiz’ kalmayan futbolseverler ıslıkla protesto edip, sloganları attılar.

Peki maçtan sonra "Keşke bir tek evladımız ölmeseydi de biz de Avrupa Şampiyonası'na gitmeseydik. Bütün aldığımız galibiyetler onların ruhuna gitsin" diyen Terim’le aynı fikirde olmayan tribünlerin haleti ruhiyesi ne? Milli takım ufak bir mucizeyle direkt Fransa’ya giderken biz insanlık meselesine fransız mı kalıyoruz? İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı Direktörü Murat Paker ve Birgün yazarı Prof. Dr. Yankı Yazgan ortaya çıkan fotoğrafı Radikal için değerlendirdi.

NE KADAR BİTİK VE KOPMUŞ OLDUĞUMUZUN EN BÜYÜK GÖSTERGESİ
Paker’e göre ortaya çıkan tablo toplumsal bir kopuşa işaret ediyor: Bu milli maçta böyle bir ıslıklama yapılması toplum olarak ne kadar bitik ve kopmuş olduğumuzun en büyük göstergesi. En azından böyle bir durumda sessiz kalınarak dahi saygı gösterilemiyorsa bu bir toplumsal birliktelik olmadığının ve derin bir kopuşun göstergesidir. 

Saygı duruşuna tribünlerden ıslık ve tekbirli karşılık

'Çirkiniz ama seviyorum'

BU TÜRKİYE ’YE YAPILMIŞ EN BÜYÜK BÖLÜCÜLÜK
Peki buradan geri dönmek ne kadar mümkün? Peker onu da şöyle yanıtlıyor: ‘Buradan  geri dönmesi uzun ve sistematik bir çaba ve siyasi bir niyet gerektirir. AKP ’nin liderlerinin, cumhurbaşkanının ve diğer liderlerine kadar kopuşu kanırttıklarından bu liderlik değişmeden bu geri dönüş de çok mümkün gözükmüyor. Bu Türkiye’ye yapılmış ve yapılabilecek olan en büyük bölücülüktür. Şimdiye kadar bölücülükten  söz edenlerin  bölücüler da oldukları tescillenmiştir.

YANKI YAZGAN: BAŞKALARININ ACISINA SAYGISIZLIK GELENEKLERİMİZDE YOK!
Prof. Dr Yankı Yazgan
da kronik barışsızlığımızı öne çıkartıyor: Başkalarının acısına saygısızlık normal olmayan, geleneklerde olmayan bir durum. Başka koşullarda iyi olabilecek insanların iyi ve doğru olmayan bir hareket yapmasında kutuplaştırıcı söylemin olduğu kadar ülkemizdeki kronik barışsızlığın etkisi büyük. Kutuplaşma ve barışsızlık sürekli tehdit algısını arttırır, kendimizi tehlikede hissettikçe empati devreden çıkar, kendimize benzemeyenlerden uzaklaşırız.

EMPATİ SADECE KENDİMİZ GİBİ OLANA DÖNÜK OLUNCA…
Empati sadece kendimiz gibi olanlara dönük olunca, acıma veya insaf duygumuz körelir. Yetkili ve sorumlu kişilerin kendine uzak hissettiklerine temel insani duyguları taşıdıklarını göstererek iyi örnekler oluşturması bu döngüyü değiştirici bir başlangıç olabilir.