Konyalı din öğretmenleri: Alevilik Alevilere anlatılsın

Konyalı din öğretmenleri: Alevilik Alevilere anlatılsın
Konyalı din öğretmenleri: Alevilik Alevilere anlatılsın
Konya'da din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri, Aleviliğe ders kitaplarında fazla yer verildiği gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı'na, 'Alevi bölgelerine Aleviliğin daha fazla anlatıldığı ders kitaplarını dağıtalım' önerisini getirdi.

RADİKAL - Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre, haziran ayında Konya’da gerçekleştirilen zümre toplantısı sonrası hazırlanan raporun ‘Uygun olmayan resmi , ahlaki, dini, örfi içerik’ bölümüne, ‘Alevilik mezhebine ders kitaplarında diğer mezheplerden fazla yer verildiği’ yazıldı.

EŞİT YA DA DAHA AZ OLMALI 

Sorun olarak görülen bu durumun çözümü için ‘Eşit ya da daha az yer verilmeli. Alevilerin yoğun olduğu bölgelere dağıtılacak kitaplarda çok yer verilmesi uygun olabilir’ önerisinin MEB ’e sunulması istendi.

Söz konusu raporda ayrıca, ‘8. ve 9. sınıf müfredat programında örtünme ve kadın erkek muaşeretinin ayetler ışığında anlatılması’, 8. sınıf ders kitaplarında ‘Dinleri Tanıyalım’ başlığı altında yer alan Müslümanlık dışındaki anlatımların çıkarılması ve  ‘Tanrı’ kavramının yerine ‘İlah’ ve ‘Allah’ın kullanılması önerileri getirildi.


  http://www.radikal.com.tr/140960614096065

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Başka inanışlardan rahatsız olmaları normal.. - user391493

  Başka ideoloji ve inançların olmasına tahammül edilmediği sürece insanların huzur içinde yaşaması sağlanamayacak. Bu yobaz ve tek tipçi zihniyetin insanları, hele bir de öğretmense ayrıştırmaya yönelik bu davranışları için ceza verilmesi gerekir. Kaldı ki benim lise dönemimde müfredatta azıcık olmasına rağmen din hocaları bunları atlardı. Sınıfımızdaki alevi arkadaşlar da sebebini sorunca, oraya sonra dönücez diye geçiştirirdi. Yazık gerçekten.

  Ne alevilik ne sunnilik ne de başka bir şeylik. - user1122266

  Hiç bir şey üretmediği halde her köfteye nane (maydanoz değil) olan din tüccarlarını da biz istemiyoruz.

  Mevlana; Meylana'ya Karşı! - user1124476

  Bu topraklara İslamiyet Arap yarımadasının aksine savaş ve zor yoluyla değil;Mevlana, Hacı Bektaşi Veli Şeyh Edebali, Şeyh Bedrettin,Dede Sultan, gibi Bektaşi Alevi dedeleri yoluyla girimiş taşınmış olan Hoşgerü dini İslamiyet kendisini bu topraklara taşıyanlara karşı!Konya MALESEF ki Mevlana ya karşı!Kime ve neye karşı değil örneğin Alkole.En yüksek alkol tüketiminin olduğu il.Bakınız devlet istatistiklerine.Neye karşı değil; kadına ve çocuğa karşı cinsel istismara bakınız adalet bakanlı istatistiklerine...Neye karşı değil ISID e...Adıyamandan sonra ençok bu selefi terör örgütüne eleman devşirilen gönderilen il....

  çok komik - sonerkur

  yıllardır alevilerin olduğu yerlerde sünni eğitim verildi. o zaman burada da aleviler var dediniz mi ? beyefendiler rahatsız olmuş .siz yükselmek için hamle yapmışsınız ancak .malum bu ülkede yükselmenin yollarından bi tanesi bu şekil davranmak

  Sebep - user718936

  Sen sünniliği alevilere anlatırken iyiydi. Şimdi neden alavilik sadece alevilere anlatılsın.