@ismailsaymaz

'Koordineli hakim' olayında yeni perde: MİT'ten sonra Emniyet

'Koordineli hakim' olayında yeni perde: MİT'ten sonra Emniyet
'Koordineli hakim' olayında yeni perde: MİT'ten sonra Emniyet
MİT'in gazetecileri sahte isimlerle dinlenmesine izin veren hakimlerden Oktay Acar'ın 4 Kasım 2009 tarihli MİT'le ilgili kararından sadece üç gün sonra, İstanbul İstihbarat Şubesi'nin Hanefi Avcı'yı "İbrahim Sağlam" sahte adıyla takibe almasına imza attığı ortaya çıktı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / ArşiviEski İstanbul özel yetkili mahkemelerindeki 'telekulak skandalı' büyüyor. MİT, 30 Ekim 2008’den 4 Kasım 2009 tarihleri arasında Taraf yazarları ve Prof. Mehmet Altan’ı dinlemişti. Bu kararlara, o tarihte İstanbul 11 ve 14. Ağır Ceza Mahkemeleri'nde görev yapan Oktay Acar, Metin Özçelik ve Yakup Hakan Günay adlı eski özel yetkili hakimler imza atmıştı.

MİT'in 4 Kasım 2009 tarihli talebine onay veren Hakim Acar’ın bu karardan sadece üç gün sonra, bu kez İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi’nin Hanefi Avcı ve arkadaşı Nejdet Kılıç’ın telefonlarını “sahte isimlerle” dinletme kararını da imzaladığı ortaya çıktı.

Hakim Acar’ın imzaladığı evrakta; sadece IMEİ numaraları üzerinden Avcı’nın T.Ç. adlı bir üniversiteli adına aldığı telefonunun “İbrahim Sağlam” adıyla, Kılıç’ın ise “Necip Kalan” adıyla üç ay dinlenmesine imkan verildiği anlaşılıyor. Avcı, Devrimci Karargah Davası’ndan ötürü Yargıtay’a sunduğu temyiz dilekçesinde; dinlendiğini fark etmesi üzerine 22 Ocak 2010’da bu işleme son verildiğini, aynı tarihten itibaren Kılıç’ın gerçek adıyla takip edildiğini vurguluyor.

Sahte isimle dinlemenin peşini bırakmayan Avcı, dönemin istihbarattan sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Fuat Yılmazer ve İstihbarat Şube Müdürü Erol Demirhan hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. 1 Kasım 2011’de kovuşturmaya yer olmadığına hükmedildi. Avcı da karara itiraz etti. Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi , itiraz üzerine kararı kaldırdı ve iki polis şefi hakkında iddianame hazırlanmasını istedi. Eski özel yetkili savcılardan Adnan Çimen, usul gereği dava açması beklenirken ikinci kez kovuşturmaya yer olmadığına hükmetti. Avcı bu karara da itiraz etti. Avcı’nın, o tarihteki şikayeti üzerine Hakim Oktay Acar ise Devrimci Karargah Davası’nın görüldüğü mahkemeden çekilmiş, ardından özel yetkili hakimlik görevinden ayrılmıştı.

 

O hakim MİT'i yalanladı: Ben kimseyle koordinasyon kurmadım