Kopan kola 150 bin YTL

Burdur E Tipi'ndeki eylemi bastırmak için dozerle koğuş duvarı delinirken kolu parçalanan Veli Saçılık'ın İçişleri ve Adalet Bakanlığı için açtığı dava bitti: 100 bin YTL maddi, 50 bin YTL manevi tazminat.
Haber: YEŞİM ERSOY / Arşivi
EROL AKKIR / Arşivi

ANTALYA - Burdur E Tipi Cezaevi'nde tutukluların eylemini bastırmak için dozerle koğuş duvarı delinirken sağ kolu parçalanan Veli Saçılık'ın
İçişleri ve Adalet Bakanlığı aleyhine açtığı maddi ve manevi tazminat davası sonuçlandı. Antalya 1. İdare Mahkemesi, Saçılık'a 100 bin YTL maddi, 50 bin YTL manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Sorumluların cezasız kaldığı gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuracağını belirten Saçılık, tazminatın gecikme faiziyle 450 bin YTL'yi bulmasını beklediğini söyledi.
Burdur E Tipi Cezaevi'nde tutuklular mahkemeye gitmeyi reddedince, 5 Temmuz 2000'de güvenlik güçleri, koğuş duvarını dozerle yıkarak içeri girdi. Bu sırada dozer, 1999'da Emek gazetesini satarken yakalanıp 'yasa-dışı örgüte yardım ve yataklık' suçundan yargılanan Saçılık'ın sağ kolunu parçaladı. Saçılık'ın kolu, kaldırıldığı Süleyman Demirel Üniversitesi Hastanesi'nde dirsek üzerinden kesildi.
Ameliyattan kısa süre sonra kol, bir sokak köpeğinin ağzında bulundu. Saçılık da hastane yönetimi aleyhine manevi tazminat davası açtı. Hastane yönetimi, kolun gömüldüğünü, köpeğin toprağı kazarak kolu çıkarmış olabileceğini öne sürdü. Ancak Antalya 1. İdare Mahkemesi 'gömüldüyse bile usulüne uygun gömülmemiş' gerekçesiyle Saçılık'a 2 bin YTL, annesi Keziban ve babası Cemal Saçılık'a 500'er YTL manevi tazminata karar verdi.
Olaydan beş ay sonra 23 yaşında tahliye olan Saçılık, suçsuz yere cezaevine girdiğini belirterek yeniden yargılanma talebiyle Ankara 2 No'lu DGM'ye başvurdu ve yargılama sonucu beraat etti.
Saçılık, bu arada Antalya 1. İdare Mahkemesi'ne, İçişleri ve Adalet bakanlıkları aleyhine maddi ve manevi tazminat davası açtı. Bilirkişi, makine ressamı Saçılık'ın 36 yıl çalışması gerektiğini, asgari ücretten hesaplandığında maddi kaybının 121 bin 240 YTL olacağını saptadı. Dava 12 Mart'ta sonuçlandı. Saçılık'a 100 bin YTL maddi, 50 bin YTL manevi tazminat ödenmesine karar verildi.
'AİHM'ye gideceğim'
Saçılık'ın Nisan 2001'de eylemi bastırmakla görevli 415 jandarma hakkında açtığı davada ise takipsizlik kararı verildi. Saçılık, "5 Temmuz'da olayın 6. yılı. Birçok kişi 'Sorumlular cezalandırılacak' dedi ama kimse ceza almadı. Bu, adalet ve hukuk sisteminin işlemediğini gösteriyor. Birkaç gün
içinde AİHM'ye gideceğim" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7497737497730

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.