Köpeğe 'Arap' adı Arapları kızdırdı

ŞANLIURFA - İzmir’de denize düşen sokak köpeğinden ‘Arap’ diye söz eden televizyon kanalı Şanlıurfa’da yaşayan Arap vatandaşları kızdırdı. Suriye asıllı Arap olduğunu belirten Şanlıurfa’nın merkeze bağlı Dalbaşı Köyü Muhtarı Ragıp Karadağ, haberde Arapların aşağılandığı iddiasıyla, televizyon kanalı aleyhine 5 bin TL’ik manevi tazminat davası açtı.
Geçen hafta İzmir’de Cumhuriyet Meydanı sahilinden denize düşen bir sokak köpeği, vatandaşlar tarafından kurtarıldı. Denizden çıktıktan sonra kurulanıp sevilen ve bazı vatandaşlar tarafından ‘Arap’ diye çağrılan köpeğin hikâyesini konu alan haber bir televizyon kanalında yayımlandı. Şanlıurfa’nın merkeze bağlı Dalbaşı Köyü’nün muhtarı olan ve haberleri köy sakinleri ile birlikte izleyen Ragıp Karadağ, köpeğe ‘Arap’ ismi verilmesine tepki gösterdi. Aşağılanıp hakarete uğradıkları iddiasıyla avukatı Eyyüp Oktay aracılığıyla Şanlıurfa Sulh Hukuk Mahkemesi’ne 5 bin TL’lik manevi tazminat davası açan Muhtar Karadağ, şikâyet dilekçesinde şunları söyledi: “Anadolu’nun her yerinde bir insana hakaret edilmek istendiği zaman ‘köpek’, ‘it’ şeklinde hitap edilir. Haberleri izlerken köpeğe ’Arap’ denildiğini duyunca Arap asıllı tüm Türk vatandaşları gibi rencide oldum.”
Şikâyetin ardından 500 nüfuslu Dalbaşı Köyü’nde yaşayanlarla birlikte gazetecilere açıklama yapan Karadağ, şunları anlattı: “Televizyonlarda sigara, içki görüntüleri mozaikleniyor. Hakaret içeren sözler  ‘bip’leniyor. Ama hayvana ‘Arap’ denilen söz hiçbir engelleme yapılmadan ekrana yansıtılıyor. Bunun kabul edilebilir veya maruz görülebilir bir tarafı yoktur. ” (dha)