'Köpeğe tecavüz etti, hırsızlıktan yargılanıyor'

'Köpeğe tecavüz etti, hırsızlıktan yargılanıyor'
'Köpeğe tecavüz etti, hırsızlıktan yargılanıyor'
İstanbul'da bahçeden çaldığı köpeğe tecavüz ettiği iddia edilen Ş.S.'nin hırsızlıktan yargılanmasına hayvanseverler tepki gösterdi.

İSTANBUL - İstanbul'da bahçeden çaldığı köpeğe cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla hakkında “Kilit altında muhafaza edilen eşyanın çalınması” suçundan dava açılan sanığın yargılanmasına devam edildi.
Kartal'daki 31. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Ş.Ş. katılmadı. Cinsel istismara uğradığı belirtilen köpeğin sahibi Tülin Palay, duruşmaya geldi.
Geçen celse hakkında yakalama kararı çıkarılan sanık Ş.Ş'nin yakalanarak alınan savunması ve Yeryüzüne Özgürlük Derneği'ni temsilen H. Burak Özgüner'in davaya katılma talebini içeren dilekçesi dosyaya eklendi.
Duruşmada söz alan Palay, sanık hakkındaki şikayetinin devam ettiğini belirterek, sanığın cezalandırılmasını talep etti.
Hakim , davaya katılma talebinde bulunan derneğin talebini, suçtan doğrudan zarar görmediği gerekçesiyle reddetti.
Olayın görgü tanığı polislerin ihtarla duruşmaya çağrılmasına ve Palay'ın bahçesinin durumu ve köpeğinin bulunduğu konumu bilen iki kişiyi duruşmada hazır etmesine karar veren hakim, duruşmayı erteledi.

HAYVANSEVERLERDEN TEPKİ

Öte yandan, adliye önünde toplanan bir grup hayvansever, konuya ilişkin basın açıklaması yaptı.
Açıklamaya cinsel istismara uğradığı belirtilen “Ayşa” isimli köpeği de getiren Tülin Palay, sanığın sadece köpek çalmak suçundan yargılandığını ancak asıl suçunun köpeğe tecavüz etmek olduğunu ileri sürdü.
Palay, Hayvanları Koruma Kanunu gereğince, köpeklere yapılan kötü muameleye para cezası verildiğini, ancak para cezalarının caydırıcı olmadığını söyleyerek, “Bu tür olaylarda hürriyeti bağlayıcı ceza da verilirse bu olayların önü alınır” dedi.

OTOMOBİLDE YARI ÇIPLAK BASILMIŞTI
Tülin Palay'ın kimlik çıkararak sahiplendiği “Ayşa” isimli köpeği, Ataşehir'deki evinin bahçesinden 2011 yılının Temmuz ayında çalınmış, otomobilinde yarı çıplak halde, köpekle görülen Ş.Ş. polis ekiplerince gözaltına alınmıştı.
Köpeğin veteriner muayenesinde tecavüze uğradığı belirlenmiş, Ş.Ş. hakkında “Kilit altında muhafaza edilen eşyanın çalınması” suçundan dava açılmıştı. (AA)


  http://www.radikal.com.tr/112395111239514

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Almanya - Meersalz

  Alman kanunlarında da ev hayvanları eşya olarak geçmekte. Bu toplumla alakalı değil. Hukuksal açıdan kolay değil çünkü. Hayvanseverlerin hapis cezası istemeleri hukuken zor. 1. hayvanseverlerin köpeklere aldıkları yemler ölü hayvan içermekte. 2. dünyanın herbir ucunda hayvanlar gıda ve giyim için öldürülmekte. Hayvanları gıda için öldürenlere ceza verildiğini varsayalım. Bu durumda, köfte, biftek, sucuk ve benzeri besinleri tüketen de cezaya tabii tutulur.

  EGO - erenhab

  Hayvanları bize ait eşyalar olarak görmeye devam edelim. Evlerimize hapsedelim. Sonrada eşya muamelesi yapıyor diye mahkemelere kızalım. Bunun adına hayvan sevgisi denmez. Hayvan haklarının anayasal güvenceye alınması öncesinde toplumun bu konuda bilinçlenmesini gerektiriyor ama bu bile bir çözüm değil. 7 milyarlık nüfusumuzla zaten yaşam alanlarına yeterince saldırdık. Radikal gazetesi de çok duyarlıymış gibi haberler yapmasın. Dün gibi hatırlıyorum. katledilip sergilenen köpek balığının haberini sanki güzel bir şeymiş gibi yayınlamalarını.

  eşya çalınır, hayvan kaçırılır. - denizpala

  haberde insan dışındaki hayvanların 'eşya' kategorisinde değerlendirilmesi eleştirilirken ironik bir hata yapılmış. bu masum hata, içinde yaşadığımız egemen kültürün zihinlerimizi işgalinin de bi göstergesi.

  Esya - user1107643

  Hayvana "esya" gözüyle bakan bir toplumdan ne beklenebilir ki zaten? Darwin teorisinin ülkemizde kabul görmemesi de yaradilis inancinin ötesinde ayni kibre gönderme yapar aslina bakildiginda. Ilk asamada teori basitlestirilir, cünkü yanlis anlasilmistir, veyahut söyle diyelim: Okunmamistir ki anlasilsin! Ve bu dogrultuda teori düz mantikla insanlarin maymundan geliyor olusuna indirgenir. Ikinci asamada da kibir ön plana cikar. Zira bu anlayisin temsilcilerine göre maymun sadece ve sadece bir "esya"dir. Alinip satilabilir, üzerinde aci verici deneyler yapilmasinda hicbir sorun yoktur. Tecavüz edilebilir vs. Siz hic bir sex-shop'ta cinsel ihtiyaclarimizi karsilasin diye köpek satildigini duydunuz mu?