Köpek oteli bayramda doldu

Köpek oteli bayramda doldu
Köpek oteli bayramda doldu

GÖZDE KURUMLU

Haber: ELA BAŞER / Arşivi
GÖZDE KURUMLU / Arşivi

Çekmeköy’deki köpek oteline bayramda ilgi büyük oldu. 8 metrekarelik odalarda kalan konuklar, her gün düzenli veteriner kontrolünden geçirildi, isteğe göre eğitim de verildi. Riva’s Club sıradan bir konaklama oteli değil. Son 1 yıldır ‘köpek oteli’ olarak da hizmet veriyor. İstanbul ’un gürültüsünden uzakta toplantı, konaklama, eğitim, düğün ve tatil imkânı sunan tesis, aynı zamanda 70 köpeğe de ev sahipliği yapıyor.
Köpek eğitimi için bu tesise başvuran köpek sahipleri, seyahat ettiklerinde de köpeklerini rahatlıkla butik otele bırakabiliyor. Özellikle bayramda daha çok rağbet gören tesis, yüzde 100 doluluk oranına ulaşmış durumda.
Butik otelde köpeklerin her türlü ihtiyacı düşünülmüş. Evin içinde ve bahçede yaşayan köpekler ayrı ayrı bölümlere yerleştiriliyor. Her köpek, 8 metrekarelik odalarda konaklıyor ve her gün düzenli olarak veteriner kontrolünden geçiriliyor. Kışın ise hem alttan hem de üstten ısıtılan kafesler 24 saat boyunca kamerayla izleniyor. Gün içerisinde oyun alanında serbest bırakılan köpekler bir arada keyifli vakit geçiriyor.
Amaç komut vermek değil, algı yolunu açmak
Butik otelde köpek eğitimi de veriliyor. Sahiplerinin tercihine göre uygulanan eğitim programları ise tasmalı, tasmasız ve koruma eğitimi olmak üzere üç aşamadan oluşuyor. Eğitim maliyeti ise temel ve ileri itaat programları ile beraber 700 euro civarında. Yurtdışından da gelen misafirlerini ağırlayan tesisler, köpeklerin ve sahiplerinin her türlü ihtiyacını karşılamaya uygun şekilde inşa edilmiş.
Tesiste Yetenek Sizsiniz yarışmasının birincisi olan Max de kalıyor. Max’in eğitmeni Ali Yeşilırmak, ‘köpek oteli’nin amacını şöyle özetliyor: “İnsanların genelde köpek eğitimi hakkındaki algısı yanlış. Köpeğe komutların öğretildiğini düşünürler. Aslında görsel olarak haksız da sayılmazlar. Eğitim aşamasının en önemli adımlarından biri köpeğe oturmasını, kalkmasını, yatmasını öğretmektir. Fakat köpek eğitimi komut eğitiminden ziyade bir geçiş sistemi olarak algılanmalıdır. Köpeğin ailesini rahat algılayabilmesini, ailesiyle karşılıklı olarak daha verimli bir iletişim kurabilmesini sağlar. Aslında temel amacımız, köpeğin algı yolunu açmaktır.”