Köpekbalıkları insan bekliyor

Köpekbalıkları insan bekliyor
Köpekbalıkları insan bekliyor
Türkiye'nin ilk dev akvaryumu Turkuazoo, ziyarete açıldı. Bayrampaşa'da 8 bin metrekarelik alan üzerinde kurulan akvaryumda, tatlı su, tuzlu su, okyanus balıkları ve tropikal balıkların yanı sıra beş farklı köpekbalığı türü ve nesli tükenen orfoz da yer alıyor.
Turkuazoo Pazarlama ve İletişim Müdürü Gülnur İnkaya, köpek balıklarının sanılanın aksine tehlikeli olmadıklarını, dalgıçların rahatlıkla akvaryumun içine girerek yiyecek verdiklerini dile getirerek, akvaryumda günde yaklaşık 100 kilo yem tüketildiğini söyledi. İnkaya’nın verdiği bilgiye göre akvaryum, Global Aquarium adlı çok uluslu bir şirketin ve onun Türkiye ayağı olan İstanbul Su Dünyası’nın 17 milyon avroluk yatırımıyla yapıldı. Dev akvaryumda yedi kişilik dalgıç kadrosu gün boyunca akvaryumdaki bölümlerin temizliğini yapıyor. Ayrıca köpek balıklarını elle, diğer balıkları da yukarıdan yem dökme yöntemiyle besliyor.
10 binin üzerinde deniz canlısını görme imkânı sunan Turkuazoo’da, dünyanın en uzun sualtı tünellerinden biri de yer alıyor. 80 metre uzunluğundaki iki duvarı ve tavanı tamamen akvaryum olan tünelde, yürüyen bant üzerinde sadece balıkları izleyerek dolaşma imkânı da bulunuyor. Dev akvaryuma giriş, tam 25, öğrenci ve 65 yaş üzeri ise 18 lira olarak belirlendi. Akvaryuma 0-3 yaş grubu çocukların girişleri ise ücretsiz olacak. (aa)