Köpekleri fare mi yedi?

Bolu Belediyesi'ne ait köpek barınağına bıraktığı pitbull cinsi köpeği kaybolunca araştırma yapan Türkan Ormancı, barınağın çöp bidonunda parçalanmış köpek cesetleri buldu.
Haber: ERSİN ERCAN / Arşivi

BOLU - Bolu Belediyesi'ne ait köpek barınağına bıraktığı pitbull cinsi köpeği kaybolunca araştırma yapan Türkan Ormancı, barınağın çöp bidonunda parçalanmış köpek cesetleri buldu. Bakıcı Dursun Doğan, "Lağım fareleri kafeslerin içine girip yavru köpekleri yiyor. Biz de parçalanmış köpek leşlerini çöpe atıyoruz" dedi.
İstanbul Haydarpaşa Sağlık Meslek Lisesi'nde öğretmen olan Ormancı, Bolu'daki ailesini geçen hafta ziyaret etti. Birkaç günlüğüne İstanbul'a dönmesi gereken Ormancı, iki ay önce İstanbul Ataşehir Köpek Barınağı'ndan satın aldığı 'Cesur' adlı köpeğini, birkaç günlüğüne Bolu Belediyesi'nin köpek barınağına bıraktı.
Kayıp pitbulu ararken...
Kafesi kilitleyip, barınaktaki görevliye "Aman köpeği kimseye vermeyin, bir-iki güne kadar gelip alırım" diyen Ormancı, döndüğünde kafesi boş buldu.
Tüm kafesleri kontroleden Ormancı, köpeğinin öldürülmüş olabileceği ihtimaline karşı çöp bidonuna baktı ve başı koparılmış iç organları parçalanmış çok sayıda köpek leşi gördü. Katliam yapıldığını iddia eden Ormancı, 'emniyeti suiistimal' ve 'hayvana kötü muamele' gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.
Barınakta görevli Dursun Doğan ise geçen hafta Ormancı'nın bıraktığı köpeğinin sahibine teslim edildiğini savundu. Bu arada kayıp köpek sokakta bulundu.
Başkan: Haberim yok
Doğan, çöp bidonundaki parçalanmış leşlerle ilgili soruya, "Lağım fareleri betonu delerek kafeslerin içine giriyor, yavru köpekleri yiyor. Bu köpeklerin leşlerini çöp bidonuna atıyoruz. Bunlar daha sonra belediyeye ait çöplüğe dökülüyor" dedi. AKP'li Belediye Başkanı Alaattin Yılmaz ise "Belediyenin köpekleri öldürmesi söz konusu değil. Barınakta sokaklardan topladığımız köpeklerin bakımını veteriner hekimler kontrolünde
yapıyoruz. Eğer böyle bir şey olmuşsa, haberim yok" dedi.