Kopenhag'dan son havadis

Kopenhag'dan son havadis
Kopenhag'dan son havadis
Kopenhag'daki iklim zirvesinden günlük rapor: Gözyaşı, protestolar ve Soros'un açıklamaları...


KOPENHAG - Uzun toplantılar, bolca rakam, veri paylaşımı ve dışarıda eylemlerle süren BM Küresel İklim Değişikliği Konferansı’na gözyaşı da karıştı. İklim uzmanları ve liderleri Kopenhag’da buluşturan zirvede düzenlenen Pan Afrika İklim Adaleti Birliği’nin toplantısında konuşan ABD genç iklim hareketi liderlerinden Kari Fulton, Başkan Barack Obama’yı harekete geçmeye çağırırken gözyaşlarını tutamadı. Dışarıdaysa Amerikalı bir gençlik grubu iç çamaşırlarıyla kalarak, görüşmelere katılmak için önlerinden geçen delegelere, pankartlarla “Geleceğimiz müzakere edilemez” mesajı verdi.
Öte yandan, zirveye katılan ülkelerin 100’den fazlasının, iklim değişikliğini engellemek için zengin ülkelerin tercih ettiklerinden daha sert önlemlerden yana olduğu öne sürüldü. 43 üyeli Küçük Ada Devletleri İttifakı’nın başkanı Dessima Williams, “BM’nin yarısı daha iddialı ve özel hedefler belirlenmesinden yana” dedi. Zirveye 192 ülke katılıyor. Williams, bu ülkelerin ısı artışını sanayi devrimi öncesindeki ısıdan 1.5 derece artışla sınırlama hedefini benimsediğini söyledi. Çoğu Afrika’da olan az gelişmiş ülkelerle küçük ada devletleri, zengin ülkelerin gaz salımını 2020’de 1990’daki düzeyden en az yüzde 45 daha azaltmasını gerektiren 1.5 derecelik hedefi destekliyor. Gelişmiş ülkelerin çoğu ile Çin ve Hindistan’ın başını çektiği yeni lider ekonomilere sahip ülkelerse en fazla 2 derecelik hedefi destekliyor.
Dün zirvenin öne çıkan ismiyse Amerikalı milyarder George Soros oldu. Soros, yoksul ülkelere verilecek finansal destek konusundaki anlaşmazlığın, iklim zirvesini yaralayacağı yorumunu yaptı. Ünlü spekülatör, zengin ülkelerin yıllık 10 milyar dolarlık teklifinin yeterli olmadığını söyledi. Soros ayrıca kısmi bir çözüm önerisi de yaparak Uluslararası Para Fonu’nun varlıklarının bu amaçla kullanılmasını teklif etti.

Daha çok CO2 emen bitki
Bu arada, Almanya’da iklim analizi yapacak dünyanın en güçlü bilgisayarı dün devreye alındı. 35 tonluk ‘Blizzard’ adlı bilgisayar, saniyede 158 trilyon işlem yapabiliyor. Japon araştırmacılar da dün, bitkilerin daha fazla karbondioksit emmesini sağlayacak bir yöntem geliştirdiklerini açıkladı. Kyoto Üniversitesi’nden uzmanlar, filizlenmiş tohumları özel olarak hazırlanmış proteinli bir çözeltide 48 saat bekletilince, görevi atmosferdeki karbondioksidi emmek ve havaya oksijen vermek olan gözeneklerin sayısının arttığını tespit etti.
Biyolog İkuko Hara-Nişimura, “Daha fazla gözenek, daha fazla CO2 emilmesi demek” dedi. Deneyde sadece ‘Arabidopsis thaliana’ adlı bitkinin filizleri kullanıldı. Araştırmacılar, şimdi gözeneklerini artırmak için bitkilerin genetiğiyle oynamayı tasarlıyor. (Yaşam Servisi)