Köprü Dresden'i yerinden etti

Köprü Dresden'i yerinden etti
Köprü Dresden'i yerinden etti

Dresden (altta) Dünya Mirası listesinden çıktı. Çindeki Wutai dağı girdi. FOTOĞRAF: AFP FOTOĞRAF: REUTERS

MADRİD - UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne yeni 16 sit bölgesini ekledi. Listeden Almanya’nın Dresden şehrini çıkarılırken, bunun  yerine Peru’daki antik şehir Caral-Supe bölgesi ve Çin’deki kutsal Budist Wutai dağının olduğu bölge listeye eklendi.
2004 yılından beri listede olan Dresden şehrinin listeden çıkarılma sebebi,  bölgede .sit alanlarının hemen dibinde inşa edilen bir otoyol köprüsü. Komite  900’ü aşkın bölgenin yer aldığı  listeye katılması muhtemel  27  bölgeyi gözden geçirmek için toplandı. Üç bölge ‘tehlike altında’ sıfatıyla listede yer aldı.
Dünya Mirası Listesi’ne İngiltere’nin Pontcysyllte Aqueduct ve Galler’in kuzeydoğusundaki Kanal; Almanya’nın Wadden Denizi, Hollanda, İtalyan Alpleri’ndeki Dolomites Bölgesi, İspanya’daki Herkül Kulesi, İsviçre’de La Chaux-de-Fonds ve Le Locle saat üreticilerinin bulunduğu bölge, Belçika’nın Stoclet Evi, Fransa’nın Salins-les-Bains Great Saltwork bölgesi, Slovakya’daki tarihi merkeziyle Levoca bölgesi eklendi.
Kırgızistan’ın Sulamain-Too kutsal dağı ve Burkino Faso’nun Loropeni kalıntıları ve Cape Verde’nin Cidade Velha bölgeleri ise ülkelerinden listeye giren ilk bölgeler. (afp)