Köprü faciasında bekleyiş sürüyor

Köprü faciasında bekleyiş sürüyor
Köprü faciasında bekleyiş sürüyor
Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi girişinde bulunan 970 metre uzunluğundaki Çaycuma Köprüsü'nün yaklaşık 100 metrelik bölümü dün çöktü. Aralarında Çaycuma Belediye Başkanı'nın babası ve yeğeninde bulunduğu 15 kişi kayıp

Ersin ERCAN- Gürkay GÜNDOĞAN

Zonguldak’ın Çaycuma İlçesi girişinde bulunan 970 metre uzunluğundaki Çaycuma Köprüsü’nün yaklaşık 100 metrelik bölümü dün çöktü. Yayalar, bir otomobil ve bir minibüs Filyos Çayı'na düştü. Köprünün çöken bölümüyle Filyos Çayı’na düşen otomobildeki 2 kişi şans eseri kurtuldu. Minibüsteki 10 kişi ve köprünün üzerinde yürürken Filyos Çayı'na düşen 5 yaya ile birlikte toplam 15 kişi ise kayıp. Kayıpları arama çalışmaları sürerken minibüsteki 10 yolcu için mezar yeri kazıldı. Bu arada AA muhabirinin çektiği bir fotoğraf da dikkat çekti. 

Fotoğrafta bir bölümü çöken köptünün diğer ayaklarındaki deforme açıkça görülüyor. Çöken ve faciaya neden olan köprünün bu durumunu kimse görmemiş.1951 yılında yaptırılan ilçenin girişindeki Çaycuma Köprüsü’nün 100 metrelik bölümü dün saat 16.00 sıralarında büyük bir gürültüyle çöktü. Suat Özcan yönetimindeki 67 ZR 077 plakalı otomobil de, köprünün çöken bölümüyle alttaki Filyos Çayı’na düştü. Sürücü Suat Özcan ile yanındaki Seyfi Şener, kendi imkanlarıyla araçtan çıkıp kıyıya yüzdü. Özcan ve Şener, hastaneye kaldırılırken, araç yaklaşık 700 metre sürüklendikten sonra çayın sığ bölümünde durdu. Araç, çekiciyle kenara alındı. Zonguldak İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ahmet Güngör, Çaycuma İlçesi’nde köprünün çökmesiyle Filyos Çayı’na düşen minibüste 15 kişinin bulunduğunu söyledi.

Güngör, yakınlarının polis ve jandarmaya kayıp başvururusunda bulunduğu 15 kişinin kimliklerinin de belirlendiğini bildirdi. Güngör, kayıp 15 kişiden 10'unun minibüste, diğerlerinin ise yaya olarak köprünün üzerinden yürürken çaya düştüğünü tahmin ettiklerini kaydetti.

BAKAN: KAYIP SAYISI 15
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Filyos Çayı üzerindeki köprünün çökmesine ilişkin, “Resmi kaynaklara göre ilçede 15 kaybımız var. Bölgede arama çalışmalarımız sürüyor” dedi. Çelik, bir gazetecinin “Köprünün neden yıkıldığıyla ilgili size bilgi verildi mi?” sorusunu da “Şu anda bilgi yok. Belli ki suyun debisi fazla, sudan kaynaklanan bir şey. Suyun köprünün ayağını boşaltmasından kaynaklanabilen bir şey olabilir ama bu, tetkik neticesinde ortaya çıkabilecek. Teknik, idari ve adli araştırmalar ve soruşturmalar devam ediyor” diye yanıtladı. Çöken köprüyle ilgili bilgi veren Çelik, “Söz konusu yerde 2 köprü var, birisi 6-7 yaşında, diğeri 60 yaşında. Eski olan çökmüş. Aslında dışarıdan bakıldığında her ikisi de sağlıklı hizmet sunan iki köprü görünümünde ama bölgedeki yoğun kar yağışı nedeniyle nehrin debisi çok yükselmiş, yaklaşık 5 metreyi bulmuş, çok kuvvetli akıyor” diye konuştu.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığı'ndan talep edilen helikopter de akşam saatlerinde ilçeye geldi. Afet ve Acil Durum Başkanlığı yetkililerinin gece Filyos Çayı üzerinde tarama yapmak istediklerini kaydeden Güngör, "Biz helikopterin sabah aramalara katılacağını düşünüyorduk. Ancak helikopter akşamdan geldi ve şu anda çay üzerinde projektör ile tarama yapıyor" dedi.

GÖRGÜ TANIKLARI: MİNİBÜS DÜŞTÜ
Görgü tanıkları, düşen otomobilin dışında bir minibüs ile bir motosikletin de çaya düştüğünü söyledi. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri, köprünün çöken bölümünden halatla inerek, çayda inceleme yaptı. Ancak ekipler, su seviyesinin yüksek olması nedeniyle suyun altına bakamadı. Köprünün çöken bölümünün vinçle kaldırılması için çalışma başlatıldı. Olayın duyulmasıyla ilçe halkı da olay yerine koştu. Yakınlarına ulaşamayan ve köprünün çöken bölümüyle birlikte Filyos Çayı’na düştüğünü düşünenler büyük üzüntü yaşadı ve gözyaşlarına boğuldu. İlçeden, Yolgeçen Köyü’ne yolcu taşıyan minibüsün sürücüsü ile yolcularına ise ulaşılamadı. Olay yerine gelen Çaycuma Belediye Başkanı Ak Parti ’li Mithat Gülşen, kayıp minibüste babası Cemal Gülşen ile yeğeni Aziz Gülşen’in de bulunduğunu ve ikisine de ulaşamadıklarını söyledi. "Ah babam ah" diyerek gözyaşlarına boğulan Başkan Gülşen’i, Vali Erol Ayyıldız, Çaycuma Kaymakamı Hasan Yaman, Ak Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan ve CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk teselli etmeye çalıştı.

'ÇÖKECEĞİ AKLIMA GELMİŞTİ' DİYEREK AĞLADI
Başkan Gülşen, babasının köyden pazar alışverişi için ilçeye geldiğini, ancak şu ana kadar kendisine ve yeğenine ulaşamadıklarını söyledi. Köprünün 1951 yılında yapıldığını ve eski olduğunu, Karayolları’nın zaman zaman bakım yaptığını anlatan Başkan Gülşen, şöyle konuştu: 

"Bir kaç gün önce arkadaşlara, 'Köprüyü boyayalım' demiştim. Çizgileri yapılacaktı. Siparişleri verildi. Ama 'her an her dakika burası göçebilir' diye aklıma da geldi. Çünkü çayda sel vardı. İstanbul ’da Boğaz Köprüsü’nden geçerken, 'Burası göçse ne olur?' diye düşünürdük. Ama burası çöktü. Düşüncemiz gerçek oldu. Olan babama oldu, bize oldu. Takdiri ilahi."

Filyos Çayı’ndaki kurtarma çalışmalarını izleyen ve görevlilerden bilgi alan Çaycuma Belediye Başkanı Ak Parti’li Mithat Gülşen, babasına ulaşamamanın üzüntüsüyle gözyaşlarına boğuldu. Ak Parti’li Köksal Toptan ve CHP’li Ali İhsan Köktürk’ün teselli etmeye çalıştığı Başkan Gülşen, sağlık kontrolünden geçirilmek üzere olay yerindeki ambulansla Çaycuma Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.Başkan Gülşen’in sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi. Gülşen, hastaneden taburcu edilmesinin ardından baba evine gitti. Yakınlarıyla acısını paylaşan Gülşen, olayı duyar duymaz çöken alana gittiğini, bir minibüsün suya düştüğünü öğrendiğini söyledi. Yapılan araştırmada babası Kemal Gülşen ile yeğeni Sezgin Gülşen'in Çaycuma'da olduğunu öğrendiklerini ifade eden Gülşen, “Yeğenimin cep telefonundan ulaşmaya çalıştık. Başarısız olunca çaya düşen minibüste oldukları kesinleşti. Köyümüzün iki mahallesinden 10 kişinin artık vefat ettiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Filyos Çayı üzerindeki yeni köprüyü 2009'da hizmete aldıklarını, ilgili bakanlığın desteğiyle bunu başardıklarını belirten Gülşen, şunları söyledi:

“Mevcut köprüyü de karayolları tadilat yapmak kaydıyla hizmete sunmuştu. Ben öğle saatlerinde suyun yükseldiğini fark ettim. Ancak biz belediye olarak geçen yılın kasım ayında köprü ayaklarının tahkimatlarını yapmıştık. Köprünün ayaklarının yıkılacağı hiçbirimizin aklına gelmemişti. Suyun debisinden kaynaklanan yıkım oldu. Vatanımız sağ olsun. Metaneti elden bırakmayacağız. Ben devletimize oradaki çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Herkes büyük gayret içinde. Başbakanımızın sayın Valiyi aramak kaydıyla mevcut köprünün yerine ikinci bir köprü yapılmasına yönelik talimat verdiğini duyduk.”

MEZAR YERİ KAZILDI
Babasının 79 yaşında olduğunu, uzun yıllar köy muhtarlığı yaptığını anlatan Gülşen, “Bağları çok güçlüydü, her hafta Çaycuma'ya gelir arkadaşlarıyla sohbet ederdi. Beni çok rahatsız etmezdi. Resmi görevlilere engel olmak istemezdi. Babam bizim arkamızda bir neferdi, dayanaktı. Hep icraatlarımızı takip ederdi” dedi. Gülşen, yeğeni Sezgin Gülşen'in Akdeniz Üniversitesi Ekonometri Bölümü öğrencisi olduğunu belirterek, “En büyük acımız orada. Yeğenim dedesini çok severdi, dedesi de onu. Allah ikisini beraber edebiyete intikal ettirdi” diye konuştu. Bu arada, Yolgeçen köyü sakinlerinin, cesetleri bulunmamasına rağmen minibüsteki 10 yolcu için köy mezarlığında mezar yeri kazdığı görüldü.

KAYIPLARI ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Kayıplarla ilgili Filyos Çayı’ndaki arama çalışmaları sürüyor. Minibüste bulunan yolcular ve yayaların isimleri belli oldu. Minibüs sürücüsü: İsmail Örenbaş
Yolcular: Mehmet Başören, Meryem Başören, Tahir Özkafa, Kadın Saraç, Serdar Saraç, Aziz Gülşen, Kemal Gülşen, Sezgin Gülşen, Alim Başören
Yayalar: Hayriye Güner, Nazife Kabuk, Veli Kaya, Necati Azaklıoğlu, Ali Rıza Kaya.

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ahmet Güngör, gazetecilere yaptığı açıklamada, gece de helikopter desteğiyle çalışmalara devam edildiğini, sabah erken saatlerde de jandarma, itfaiye ve afet müdürlüğü ekiplerinin çay yatağında aramalara başladığını söyledi. Köpekli arama ekiplerinin de çalışmalara katıldığını anlatan Güngör, şunları kaydetti: 

“Kayıplardan 10 kişinin minibüs yolcusu, diğer 5 kişinin ise köprüden yaya geçen vatandaşlar olduğunu belirledik. Suyun debisi çok fazla artmış. Çok büyük miktarda su geliyor, çalışmalarımız gün boyunca devam edecek. Suya şu an tehlikeli olduğu için dalış yapılamıyor. Debi çok yüksek ve görüş yok.” 

Güngör, suyun derinliğinin 5-8 metre arasında değiştiğini belirterek, “Çöken blokların vinçle kaldırılmasının mevcut köprüye de zarar vereceği düşüncesiyle izin verilmiyor. Blokların birinin ağırlığı 200 ton civarında. Minibüsün bunların altında olma ihtimali var. Ancak biz aracın sürüklendiğini tahmin ediyoruz” dedi. (DHA)