Köprü kilitledi

Çelik halatlarından biri fırtınada kopan Boğaziçi Köprüsü, Türk ve İngiliz ekiplerce üç günlük incelemeye alındı. İki şerit trafiğe kapatılınca kentte trafik felç oldu.
Metal yorgunluğu bulunursa köprünün iki şeridi, bakım nedeniyle iki ay süreyle trafiğe kapalı kalacak.

İSTANBUL - Çelik halatlarından biri şiddetli fırtına nedeniyle kopan Boğaziçi Köprüsü, Türk ve İngiliz ekiplerince üç gün sürecek bir incelemeye
alındı. Köprüdeki metal yorgunluğunu tespit çalışmaları sırasında iki şerit trafiğe kapatılacak. Metal yorgunluğu tespit edilirse, köprünün iki şeridi, bakım nedeniyle iki ay kapalı kalacak.
Boğaziçi Köprüsü'nde dün Türk ve İngiliz ekiplerince inceleme başlatıldı.
İnceleme sırasında, kopan çelik halatın benzeri diğer 276 halatın röntgeni çekilecek. Dün yapılan incelemenin ardından ilk bulgularla ilgili olarak,
bugün bir basın toplantısı düzenlenecek. Toplantıya, köprünün kontrol mühendisliğini yapan İngiliz W. C. Brow da telekonferans sistemiyle katılacak.
Karayolları 17. Bölge Müdürü Yakup Dost, şu bilgileri verdi: "Yapılan ölçümler sonucu elde edilecek verilere göre gereken yerlere iyileştirme yapacağız. Köprü o zaman da kapanmaz. Bunlar çok emniyetli köprüler, bir halat çıktı diye uçacak hali yok. Çelik halatların yorgun olup olmadığı tespit ediliyor. Yorulmuş olanlar değiştirilecek. Japonlar da çelik yorulması kanaatindeler, 'plakaları kontrol edelim' diyorlar."
Boğaziçi Köprüsü'ndeki incelemeler sırasında dün köprünün Avrupa'dan Asya'ya geçişte iki, diğer yönde de bir şeritin trafiğe kapatılması, ulaşımı felç etti. Köprüdeki şerit daraltmasıyla normalde yoğun olan birinci köprü trafiği durma noktasına gelince, yoğunluğu azaltmak için araçlar Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne yönlendirildi. Ancak bu defa TEM'deki yoğunluk kilometrelerce uzadı. Dün akşam, özellikle Avrupa yakasındaki işyerlerinden çıkarak Asya yakasındaki evlerine gitmek isteyen yüz binlerce İstanbullu saatlerce trafikte kaldı.
TEM'le bağlantılı ana arter ve caddelerde felç olunca, denizyolunu kullanmak isteyen İstanbullular, şiddetli rüzgâr nedeniyle deniz otobüslerinin çok sayıda seferi de iptal edilince büyük sıkıntıya düştü.