Köprü ve otoyola zam geliyor

Hükümet yeni yıla zamlarla başlayacak. Üstelik, hedefler tutturulamazsa zamların devamı da gelecek. Bakan Şimşek, "iç ve dış konjonktüre bağlı olarak gerekirse ek tedbir alınır" dedi.

Meclis'te bütçe maratonu devam ederken Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ilk defa bu kadar net konuştu.

Yeni yılda tüketiciyi zamların beklediğini söyledi. Aslında milletvekillerinin sorularını yanıtlıyordu. Bütçedeki iddialı vergi geliri artışına sıra gelince, "zamlar yolda" mesajı verdi.

2010 yılında vergi gelirlerinde 29.7 milyar lira artışla 193 milyar liraya ulaşması hedefleniyor.

Bu artışın 10 buçuk milyar lirası makdu vergilerdeki düzenlemeyle sağlanacak. İlk düzenleme sigaraya geliyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sigarada ÖTV artışı öngördüklerini söyledi.

Şimşek'in bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmadan bir başka hizmet kaleminde de zammın yolda olduğu anlaşıldı.

Mehmet Şimşek, "köprü ve otoyol ücretlerinde artış varsayıyoruz" dedi.

Ancak 2010 bütçesinde beklenen hedefler tutturulamazsa tüketici yeni zamlarla da karşı karşıya kalabilir. Bakan Şimşek, "iç ve dış konjonktüre bağlı olarak gerekirse ek tedbir alınabilir" diye konuştu.

Ve yine vergileri işaret etti. Şimşek, gerekirse harcama kalemlerinde de düzenlemelere gidilebileceğini söyledi.

Bütçe görüşmeleri CHP ile DTP arasında gerginliğe de sahne oldu.

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, yüzde 10'luk seçim barajını eleştirirken "Bu CHP ve AK Parti'nin utanç verici işbirliğidir" dedi.

Şimşek'in sözlerine CHP sıralarından tepki geldi.

CHP'li Faik Öztırak, "Habur kapısında utanç tablosu yaşatanların bize vereceği utanç dersi yoktur" diye konuştu. CHP'lilerin ısrarına rağmen Kaplan sözlerini geri almadı.