'Köprüçay yaşam kaynağı'

Köprülü Kanyon'da üç yıl araştırma yapan Prof. Barbaros Çetin, "Köprüçay'dan su alınırsa, bu bölgeye özgü 10 bitki türü yok olur, ekolojik denge bozulur ve turizm biter" diyor.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Antalya'nın Serik ilçesi ve çevre belediyelere içme suyu sağlamak amacıyla Köprülü Kanyon'a can veren Köprüçay'a boru döşenmesini öngören projeye tepki sürüyor. Dünyada sadece, Köprüçay bölgesinde bulunan (endemik) 10 bitki türü olduğunu belirten Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Barbaros Çetin, "Burasının suyunu alırsan, hem ekolojik denge bozulur hem de turizm biter. Su, bu bölgenin yaşam kaynağı" dedi.
'Irmağın dokunulmazlığı var'
1973 yılında 'Milli Park' ilan edilen Köprülü Kanyon'da, 1984 yılından sonra üç yıl boyunca bilimsel çalışmalar yapan Prof. Çetin, dünyada sadece burada yaşayan bir tür karayosununu (Cinclidotus nyholmiae B. Çetin) buldu.
1987'de dünyada ilk tanımlayan kişi olduğu için yosun literatürde Çetin'in adıyla anılıyor. Prof. Çetin, dünya literatürüne kazandırdığı yosunun suyla yaşamsal bağını, "Yosunlar, Köprüçay Irmağı içindeki çınarların köklerinde yaşıyor. Bu karayosunu ırmağa dokunulmazlık kazandırır" sözleriyle özetliyor.
Servi ağaçları 1000 yıllık
Köprülü Kanyon'un, İsveç Nobel Akademisi'ne bağlı Doğa Bilimleri Müzesi'nin yayın organı 'Fauna och Flora' dergisinde 3 Haziran 1989'da kapak olduğunu ve büyük ilgi çektiğini belirten Prof. Barbaros Çetin, Kanyon'daki bitki zenginliğiyle ilgili şu bilgileri verdi:
"Dünyanın sadece bu bölgesinde yetişen 10 bitki türü var. Bunlardan dokuz tanesi çiçekli bitki türü. Diğeri de benim tanımladığım karayosunu.
Ayrıca, Türkiye'de sadece bu bölgede bulunan bir tür ciğerotu ve bir tür karayosunu buluyor. 800-1000 yıllık geçmişi olan 400 hektarlık tabi bir servi topluluğunun dünyadaki en büyük yayılım alanı da bu kanyon. Burada kendini yenileyebilen bir ekolojik denge ve rafting turizmi var. Köprüçay'dan suyu alırsan hem ekolojik denge bozulur hem de turizm biter. Su, bölgenin yaşam kaynağı."
'Yasalara aykırı'
"Hiç kimse buraya dokunamaz, çivi bile çakamaz. İnsanlık için çok önemli bir doğa alanı" diye konuşan Prof. Barbaros Çetin, Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Konseyi kararları, uluslararası sözleşmeler ve 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu'nun 14. maddesi ve ilgili diğer maddeler gereği bölgede fiziksel bir değişiklik yapılamayacağını söyledi.
Dünya da ilgileniyor
Dünya Bankası uzmanlarıyla birlikte yürütülen BM GEF II Biyoçeşitlilik ve Doğal Kaynak Yönetimi Projesi ile Türkiye'deki dört tane doğal alan için 8 milyon dolar kaynak sağlandığını hatırlatan Prof. Çetin, bu alanlardan birinin de Köprülü Kanyon olduğunu kaydetti.
Paranın halkın eğitiminden, altyapıya kadar bölgenin genetik çeşitliliğinin korunacağı vaadiyle sağlandığını belirten Prof. Çetin, aksi halde Türkiye'nin olumsuz yönde etkilenebileceğini söyledi. Çetin, "Cennete kıymayın" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7450237450230

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.