Köprüde nakit yasağı kaçak geçişi patlattı

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet (FSM) köprülerindeki Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ve Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) gişelerinden, ocak ve kasım ayları arasında 1 milyon 54 bin 614 araç kaçak geçiş yaptı.

İSTANBUL - Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet (FSM) köprülerindeki Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ve Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) gişelerinden, ocak ve kasım ayları arasında 1 milyon 54 bin 614 araç kaçak geçiş yaptı. İki köprüden günde ortalama 3-4 bin araç kaçak geçiş yapıyor. Kaçak geçişler en fazla para gişelerinin kaldırıldığı Boğaziçi Köprüsü'nde yaşandı.
Karayolları Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, kaçak geçişler, 3 Nisan 2006'dan itibaren uygulamaya başlanan Boğaziçi Köprüsü'nden nakit gişelerinin kalkması ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde sadece dört nakit gişesinin kalmasıyla artış gösterdi. Aylara göre OGS ve KGS kaçak geçişlerine bakıldığında, Boğaziçi Köprüsü'nde ocak-nisan döneminde 57 bin 914 kaçak geçiş gerçekleşirken, nisan ayındaki uygulamayla birlikte nisan-kasım ayları arasındaki kaçak geçişlerin sayısı 624 bin 144 oldu.
Fatih'de daha az
Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde devam eden nakit geçiş nedeniyle kaçak geçiş oranında Boğaziçi Köprüsü'ndeki gibi bir artış gözlenmedi. Bu köprüde geçen yılın ocak-kasım ayları arasında toplam 372 bin 556 kaçak geçiş saptandı. Her iki köprüden, söz konusu 11 ay içinde 1 milyon 54 bin 614 araç kaçak geçerken, bunun toplam maliyeti ise 34 milyon YTL'yi aştı. Her iki köprüden günde ortalama 3 bin-4 bin 500 araç kaçak geçiş yapıyor.
Kaçak cezası ücretin 11 katı
Öte yandan OGS ve KGS gişelerinden gerçekleşen kaçak geçişler belli dönem içerisinde cezasız ödenebilirken, kaçak geçişin cezasıysa normal ücretin 11 katı olarak uygulanıyor ve birinci sınıf araçlarda bu ceza 33 YTL olarak gerçekleşiyor. Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri söz konusu dönemde, OGS ve KGS'den yapılan 894 bin 372 kaçak geçişin ücretinin ödenmediğini, bunun maliyetinin ise 29 milyon 514 bin 276 YTL olduğunu belirtti.