Köprüler belediyeye

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Boğaziçi ve Fatih köprülerinin belediyeye devri için Bayındırlık Bakanlığı'yla görüştüklerini açıkladı. Topbaş, "Devirden sonra bakım ve onarımı biz yapacağız. Maliye Bakanlığı'na ait gişeleri de şehir dışına taşımayı planlıyoruz" dedi.

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin belediyeye devri için Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'yla görüşme yaptıklarını ve köprü gişelerinin de şehir dışına taşınmasını planladıklarını açıkladı. Plana göre Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi köprüleri yoluna girecek araçlar ödemeyi eski büyükşehir belediyesi sınırları Avcılar ve Pendik dışına kurulacak gişelerde yapacak.
Topbaş, henüz görüşme aşamasında olan plana göre Avcılar ve Pendik sınırları içinde yaşayanların ne ücret ödeyeceği konusunde bilgi vermedi, ancak daha önce de kamuoyunda tartışılan proje kapsamında köprü geçiş ücretlerinin kent dışında alınması, 34 plakalı araçların ise yılda bir kez pul parası ödeyerek köprü ücreti ödemesi gündeme gelmişti. Projeyle köprü girişlerindeki sıkışıklığın giderilmesi hedeflenmişti.
Dün MUSİAD İstanbul Raporu toplantısında konuşan Topbaş, İstanbul'da çarpık yapılaşma ve ulaşım sorunuyla ilgili bilgiler verdi. Topbaş, İstanbul'daki Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin büyükşehir belediyesine verilmesinin görüşüldüğünü de açıkladı.
Topbaş, "Devir gerçekleştiğinde, Boğaz köprülerinin bakım ve onarım işlerini biz yapacağız. Maliye Bakanlığı'na bağlı olan köprülerdeki gişeleri de, hükümetimizle birlikte öteleyerek şehir dışına taşımayı planlıyoruz" diye konuştu.
Çarpık yapılaşmaya karşı büyük mücadele verdiklerini ve bir yılda yaklaşık bin bina yıktıklarını anlatan Topbaş, "Kimsenin gözünün yaşına bakmadan kaçak yapıları yıkmaya devam edeceğiz. Nazım imar ve çevre planlarını tamamladığımızda, şehrimiz tam anlamıyla, planlı ve kurallı bir şehir olacak" dedi.
Ağır sanayi de kent dışına
Topbaş, göç sorununa da değindi: "İstanbul 50 yılda 12 milyon göç aldı. Bu göç dalgasıyla sanayileşme, özellikle çevre konusunda sorunlar getirdi. Kentte sanayinin komşu illere kaydırılması gerek. Artık ağır sanayinin İstanbul'da olması mümkün değil. Bacası az ve istihdam yaratan sanayi önem kazanacak."
UEFA bile dert!
İstanbul Valisi Muammer Güler de İstanbul'da tarihi yarımadanın imalat sektöründen arındırılacağını ve İkitelli gibi bölgelerdeki atıl kapasitelerin harekete geçirileceğini hatırlatarak, "İstanbul pastasını büyütecek hizmet sektörüdür. Burada turizm öne çıkıyor. 10 milyon turist hedefi diyoruz. 10 milyon turist nereye gelecek? Bir UEFA maçına gelecek olan 80 bin kişinin ağırlanması bile başlı başına bir iş" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7458637458630

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.