Köprüler koruculara zimmetlendi

Kuzey Irak sınırının sıfır noktalarına giden yolların üzerindeki köprülerin güvenliği koruculara emanet edildi. Köprü üzerinde devriye gezen korucular, sivillere kimlik kontrolü de yapıyor.

ŞENOL ÇAKIR- ONUR SAĞSÖZ

HAKKARİ - Türkiye'nin olası sınır ötesi operasyonu öncesinde sıfır noktalarına giden yolların bağlantılarını sağlayan akarsu üzerindeki köprülerde, terörist saldırılarına karşı korucular nöbet tutmaya başladı. Köprü üzerinde devriye gezen korucular, sivillere kimlik kontrolü de yapıyor. Bu arada Yüksekova-Şemdinli karayolu, askerlerin mayın-arama tarama faaliyetinde bulunması nedeniyle 40 dakika araç trafiğine kapatıldı. Yol, güvenli hale getirilmesinden sonra trafiğe yeniden açıldı. PKK’lı teröristlerin İran sınırına kaydığı yolundaki haberler üzerine Mehmetçik, Türkiye-İran sınırında da önlem almaya başladı, sınıra takviye askerler gönderildi.

Uludere-Çukurca, Çukurca-Yüksekova ve Yüksekova-Şemdinli karayolu üzerinde, askeri birliklerin bulunduğu bölgelere giden yolların bağlantılarını sağlayan köprüler, olası terörist saldırılara karşı köy korucuları tarafından denetim altına alındı. Köy korucuları, akarsu üzerindeki köprülerin giriş ve çıkışlarını kontrol etmeye başladı. Köprü görevi yapan silahlı korucular, şüphelendikleri sivillere kimlik kontrolü de yapıyor. Özellikle askeri birliklerin bulunduğu dağ kesimlerine giden yollardaki tüm köprülerin korucuların denetimine verildiği belirtildi.

YOL TRAFİĞE KAPATILDI

Yüksekova-Şemdinli karayolu ise, mayın-arama tarama faaliyeti yapılması için araç trafiğine kapatıldı. Şemdinli Karayolu üzerinde bulunan Güzelkonak Köyü yakınlarında kamyon ve otomobiller, yolun her iki yakasında 40 dakika boyunca bekletildi. Güzergahın güvenli olduğunun anlaşılması üzerine yol trafiğe yeniden açıldı. Bu arada güvenlik güçleri, sınır bölgelerine giden yollarda da denetimlerini en üst seviyeye çıkardı.Bölgede sabah ve akşam saatlerinde dedektörlerle mayın-arama tarama faaliyeti yapılıyor.

İRAN SINIRINA TAKVİYE GÖNDERİLDİ

PKK’lı teröristlerin İran sınırına kaydığı yolundaki haberler üzerine Mehmetçik, bu bölgede de önlemlerini arttırdı. Teröristlerin bu bölgeden Türkiye’ye sızmasını önlemek için Yüksekova 21'inci Sınır Jandarma Tugay Komutanlığı’ndan Türkiye-İran sınırına asker takviyesi yaptığı öğrenildi. (dha)