'Köprülere kat çıkalım'

Trafik sorununa çözüm için üçüncü köprü yapılıp yapılmaması tartışılırken, asma köprüler konusunda uzman yüksek mimar mühendis Orhan Erdil'den "Boğaz'daki köprülere kat çıkalım" önerisi geldi.

İSTANBUL - Trafik sorununa çözüm için üçüncü köprü yapılıp yapılmaması tartışılırken, asma köprüler konusunda uzman yüksek mimar mühendis Orhan Erdil'den "Boğaz'daki köprülere kat çıkalım" önerisi geldi.
Boğaziçi Köprüsü inşa edildiği dönemde köprü uzmanı ABD'li Amman Whitney şirketinin Ortadoğu temsilcisi olan Orhan Erdil, son günlerde tırmanan yeni köprü tartışmasına farklı bir öneriyle katıldı. Erdil, Boğaziçi Köprüsü'nün mimarı İngiliz Freeman Fox firmasının köprüleri özellikle tek katlı projelendirdiğini belirtti. Daha ekonomik olması açısından İstanbul'daki Boğaziçi ve FSM köprülerine ikinci kat asılmasını öneren Erdil sözlerini şöyle sürdürdü:
Golden Gate örneği
"Golden Gate Köprüsü de tek katlı yapılmıştı, ama sonradan ikinci katı yapıldı. Biz ABD'den zengin miyiz? Boğaziçi ve FSM köprülerine ikinci kat yapılabilir. Bu ikinci kat, istenilen köprüye asılabilir. Bir köprüye ikinci katı asmak, yeni köprü yapmaktan çok daha ekonomik."
Herhangi bir köprüye ikinci katın, köprü kapatılmadan, trafik devam ederken yapılabileceğini vurgulayan Erdil, Boğaziçi Köprüsü iki katlı tasarlanmış olsaydı bugünkü trafik sorununun yaşanmayacağını da ifade etti.
FSM Köprüsü'nün iki katlı olacak şekilde tasarlanmasını önermiştik" diyen Orhan Erdil şöyle konuştu: "İstanbul'a 3. köprü yapılmalı, ama bu kez mutlaka iki katlı olacak şekilde tasarlanmalı. Trafik arttığında 4. köprü yerine mevcuda bir kat daha asılır. İkinci kat asmanın maliyeti de köprü yapma maliyetinin sadece yüzde 25'i olur."


    http://www.radikal.com.tr/7622507622500

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.