Köprülere takviye seneye

Marmara ve Düzce depremlerinin üzerinden altı yıl geçti, Boğaziçi, Fatih Sultan Mehmet ve Haliç köprülerinin de dahil olduğu...
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Marmara ve Düzce depremlerinin üzerinden altı yıl geçti, Boğaziçi, Fatih Sultan Mehmet ve Haliç köprülerinin de dahil olduğu İstanbul çevre yolları üzerindeki 13 adet köprü ve viyadüğün sismik takviyesine ancak gelecek yıl başlanabilecek.
Bayındırlık Bakanı Faruk Özak'ın verdiği bilgiye göre, sözkonusu köprü ve viyadüklerin sismik takviyesi Japon Uluslararası İşbirliği Bankası kredisiyle finanse edilecek. Çevre yolları üzerindekilerin dışında kalan 22 köprü ve viyadükten 12'sinin sismik takviyesi ise sürüyor.
Anadolu Otoyolu Çamlıca-Gümüşova arasındaki köprü, viyadük ve tünel olmak üzere toplam 157 yapının sismik açıdan incelemesinin tamamlandığı, güçlendirme projeleri hazırlanarak ihalelerin yapıldığı kaydedildi. Bunların sismik takviyesine de 2006 yılında başlanacak. Otoyollar üzerindeki köprü, viyadük, altgeçit, üstgeçit gibi 144 sanat yapısı için de sismik inceleme yapıldıktan sonra proje hazırlanacak.
Kat mülkiyeti değişiyor
Özak, İstanbul'da 20 daireli bir apartmanda oturan bir vatandaşın, 'Ben burada güçlendirme yapmayacağım' dediğinde, herhangi bir işlem yapılamadığını vurgulayarak, bu gibi durumların önüne geçmek için Kat Mülkiyeti Kanunu'nda değişiklik yapılacağını ifade etti. Bakan, mortgage sisteminin devreye girmesiyle, binaların güçlendirilmesi için de kredi kullandırılacağını belirtti.
Bu arada bakanlıkça beş ildeki 2 bin 255 köy ve 863 mezradaki 240 bin konutta yapılan inceleme sonucu 6 şiddetindeki bir depremde bile bunların yüzde 58'inin yıkılacağı belirlendi. Bu köylerin Denizli ile Doğu Anadolu fay hattı üzerinde yer alan Elazığ, Malatya, Adıyaman ve Kahramanmaraş'a bağlı olduğu öğrenildi.


    http://www.radikal.com.tr/7642287642280

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.