Köprüye çıkış yok

'Çıkar projesi'ne hayır
Arnavutköy Semt Girişimi, 'çıkar köprüsü' olarak adlandırdığı projeye karşı dün sanatçı ve politikacıların da katıldığı bir şenlik düzenledi. Köprüye karşı kararlılık,
'Bu semt Arnavutköylüler tarafından koruma altında' sloganıyla dile getirildi.
Ecevit'e iletilecek
Şarkılarla, danslarla süslenen şenlikte, 3'üncü köprü tasviri üzerine dart atışları yapıldı, imza toplandı. DSP Milletvekili Güler, halkın tepkisini Başbakan Ecevit'e ileteceğini söylerken, sanatçı Beyaz da "Boğaz'a gölge düşürmesinler" dedi.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Arnavutköylüler, yapılmak istenen 3'üncü Boğaziçi köprüsüne, güler yüzlü eylemleriyle karşı koyuyor. Arnavutköy Semt Girişimi, köprü yapımının tekrar gündeme getirilmesini, sanatçı ve politikacıların da katıldığı bir şenlik düzenleyerek protesto etti. 'Bu Semt Arnavutköylüler Tarafından Koruma Altında' yazılı dev pankartın altında yapılan şenlikte, kadınlar ev yemekleri sattı, köprüye karşı imza toplandı ve müzik guruplarının şarkılarıyla dans edildi.
'Semtimiz feda edilemez'
Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından tekrar gündeme getirilen 3. Boğaziçi köprüsüne karşı, Arnavutköylüler, eylemlerine hız verdi. Arnavutköylüler, 'Çıkar köprüsü' olarak adlandırdıkları köprüye "Hayır" demek için, dün bir şenlikte bir araya geldi. Arnavutköylüler, bu kez, "Bu Semt Arnavutköylüler Tarafından Koruma Altında" sloganıyla, köprü altında yaşamayacaklarını ve tarihi semtin köprü uğruna feda edilmesine izin vermeyeceklerini duyurdu. Şenlikte ev kadınları, pişirdikleri yemekleri
kurulan tezgâhlarda satarken, pek çok semt sakini süs eşyaları, Arnavutköy hakkında bilgi veren kitap ve dergilerin satıldığı standlarda görev aldı.
Dartla köprüyü vurana ödül
Arnavutköy Semt Girişi'nin kurduğu masada '3'üncü Köprü İstemiyoruz' başlığı altında imza toplandı. Ayrıca 3'üncü köprünün tasvirinin çizildiği bir panoya, dart ile atış yapıldı. Dartla köprüyü üç kez vurana meşrubat verildi.
Etkinliğe katılanlar, köprüyü yaptırmamakta kararlı olduklarını her fırsatta ifade etti. Arnavutköy Semt Girişimi'nin etkinliklerinde 2 yıldır görev alan ve şenlikte geliri semt girişimine kalan süs eşyaları satan ev kadını Sevim Haktan, "İnsan yaşadığı yere sahip çıktıkça semtini daha fazla sevmeye başlıyor. Ben bu çalışmalarda benim gibi düşünen, yaşadığı yeri koruyan insanlar ile tanıştım. Yeni dostluklar kazandım. Hepsi benim gibi kararlı, köprüyü istemiyoruz" dedi.
'Anıları kurban etmeyelim'
Şenliğe 80 yaşındaki Fethi Eryıldız ise kendi yazdığı kitap ile destek verdi. Anılarını derlediği 'Ortaköylü Emmioğlu'
isimli kitabını bir standda sergileyen Eryıldız, "Bende köprüye karşı eylemlere Ortaköy'de yaşanan anıları yazdığım kitabı sergileyerek destek veriyorum. Bu benim ilk kitabım, amatör bir yazarım. Kitapta köprü ile ilgili yazı yok, ancak herkes burada yaşananların, anıların köprü altında kalamayacağını görmesi lazım" dedi.
Etkinliğe destek veren Beyazıt Öztürk, "Beni Arnavutköy bağlamaz, Mecidiyeköy'e taşınıyorum" şeklinde espri yaptı. Köprü projesine sadece Arnavutköy'ün değil tüm İstanbul'un karşı çıkması gerektiğini ifade eden Öztürk, "Üçüncü köprü, denizin üzerine bir gölge düşmesi demek. Bu güzel Boğaz'ın üstüne gölge düşmesini istemiyoruz" diye konuştu.
Tüp geçit önerisi
Şenlikte konuşan DSP İstanbul Milletvekili Zafer Güler de şunları söyledi: "İstanbul'un dokusunun bozulmaması için ulaşımın tüp geçitle yapılması gerekir. Bu görüşümü diğer milletvekili arkadaşlarımla Başbakan Bülent Ecevit'e ifade edeceğim. Tüp geçidin maliyeti daha düşük."
İnsan Yerleşimleri Derneği Başkanı Korhan Gümüş ise, Park Otel mücadelesinin 3'üncü köprüye karşı koyulmasıyla devam ettiğini söyledi. Gelişmiş ülkelerdeki şehirlerde kalkınma ve korumanın yerel katılımlar ile sağlandığını ifade eden Gümüş, "İstanbul'daki
projeler, kenti zenginleştireceğine yok ediyor" dedi.