Köprüye hayır!

Kandilli ile Arnavutköy arasına üçüncü köprü yapılması projesini rafa kaldırtmayı başaran Arnavutköylüler geleneksel şenliklerinin altıncısını düzenledi.
Üçüncü köprünün Anadoluhisarı'na kurulmasına da karşı çıkan semt halkı, "Biz tüpgeçit istiyoruz, köprü tartışmaları artık bitsin" dileğinde bulundu.

İSTANBUL - Arnavutköy-Kandilli arasına yapımı planlanan 3. köprüye karşı mücadelenin simgesi Arnavutköy, dün altıncı şenlikte buluştu: '3. köprüye hayır.'
1998'de başlatılan Geleneksel Arnavutköy Şenliği'nin altıncısı İskele Meydanı'nda düzenlendi. 3. köprünün Arnavutköy-Kandilli arasına yapılması planını rafa kaldırtmayı başaran Arnavutköylüler, Boğaz'ın kuzeyine yapılması düşünülen köprüye de karşı çıkarak, 'Tüpgeçitten geçelim, 3. köprüden vazgeçelim' pankartıyla Marmaray projesine destek verdi.
Şenliğin açılışında konuşan Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal,
"İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Anıtlar Yüksek Kurulu ve ilgili kuruluşlarla işbirliği içinde, Arnavutköy'ün tarihsel dokusunun korunması için çalışmalara destek vereceğiz" dedi. Ünal ve Arnavutköylüler daha sonra Beyhan Sultan Çeşmesi'nin açılışını yaptı.
Şenliği düzenleyen Arnavutköy Semt Girişimi'nin sözcüsü turizmci İsmail Üstün, 3. köprü tartışmalarının artık son bulması gerektiğini belirterek, "Arnavutköy kente sahip çıkmanın merkezi haline geldi. Biz tüm İstanbul'a sahip çıkıyoruz" dedi.
17 yıldır Arnavutköy'de yaşayan Özden Danışman, her hükümette bir köprü lobisi olduğunu savundu: "İlahlar köprü istiyor, biz istemiyoruz. Biz Marmaray'ı destekliyoruz. Arnavutköy'ün tarihini korumak için de çalışmalar yapacağız."
Şenliğe katılanlardan, doğma büyüme Arnavutköylü olan Fulya Sarı da Arnavutköy'de başlayan mücadelenin semti aştığını vurgulayarak, şunları söyledi:
"Burada mahalleli, semtli, kentli olma duygularıyla yaptığımız örgütlenme çok başarılı oldu. Suriçi'nin korunması için başlatılan projeye bizi de dahil ettiler."
13 Haziran'a kadar sürecek şenlikte Ahırkapı Roman Orkestrası, Babazula, Murat Evgin, Müfide İnselel, Beberuhi, The Ocean, ve Galaturka da müzikleriyle Arnavutköylülere destek verdi. Şenlik kapsamında, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, 'Güneş Umuttan Şimdi Doğar' isimli yeni kitabını okurları için imzaladı.