Köprüye rüzgâr limiti

Geçen hafta yaşanan fırtınada çelik askı halatlarından biri kopan Boğaz Köprüsü iki ay süreyle bakıma alınıyor.

İSTANBUL - Geçen hafta yaşanan fırtınada çelik askı halatlarından biri kopan Boğaz Köprüsü iki ay süreyle bakıma alınıyor. Bakım süresince köprüde şerit daraltılması uygulanmayacak. Ancak rüzgâr hızının saatte 120 kilometreye ulaşması halinde köprü trafiğe kapatılacak.
'Köprü güvende'
Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü'nde dün düzenlenen bilgilendirme toplantısında Bayındırlık Bakanlığı Müsteşarı Sabri Özkan Erbakan, kopan halatın köprü güvenliğini tehlikeye sokmadığını açıkladı. Boğaz Köprüsü'nün saatte 162 kilometre hızla esen rüzgâra dayanıklı yapıldığını belirten Erbakan, halat koptuğunda rüzgâr hızının saatte 122 kilometreye ulaştığını söyledi. Müsteşar Erbakan bu nedenle rüzgâr hızı 120 kilometreye ulaştığında köprünün trafiğe kapanması kararı alındığını anlattı.
Toplantıya katılan Trabzon Milletvekili ve eski Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Aydın Dumanoğlu da halat kopmasından sonraki bilgilerin simülasyon ortamında değerlendirildiğini ve herhangi bir tehlike olmadığının anlaşıldığını açıkladı.
Aynı anda dört halatın kopması durumunda Boğaz Köprüsü'ndeki yükün yüzde iki artığını belirten Dumanoğlu, beş çift çelik halatın karşılıklı olarak kopması durumunda bile tehlike yaratmayacağını ileri sürdü.
Toplantıya katılan Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Mustafa Erdik de, köprünün deprem çalışmaları sırasında da detaylı incelendiğini ve endişe verici bir duruma rastlanmadığını dile getirdi. Toplantıda telekonferans sistemiyle kurulan bağlantıyla köprünün İngiliz mühendisleri de bilgi verdi.