Kopya iddiasına ÖSYM'ye rağmen takipsizlik kararı

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Avukatlıktan hakim ve savcı adaylığına geçiş sınavındaki kopya iddialarıyla ilgili olarak sürdürülen soruşturma tamamladı. Savcılık ÖSYM’nin yaptığı tespitleri göz ardı ederek, şüpheliler hakkında takipsizlik kararı verdi. Kararda, “ÖSYM Teşkilat Kanunu’na aykırılık teşkil edecek şekilde soru ve cevapları ele geçirdiklerine dair hiçbir bulgu ya da delile ulaşılmamıştır” denildi.
Ankara’da, 6 Mayıs 2012 tarihinde 1500 kişinin katıldığı ‘Avukatlar İçin Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yarışma Sınavı’ yapıldı. Ancak sınav, soruların sızdırıldığı iddiasıyla ÖSYM tarafından edildi. CHP Konya Milletvekili Atilla Kart’ın yaptığı suç duyurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, kopya iddialarıyla ilgili olarak soruşturma başlamıştı. Savcılık, soruşturmayı tamamlayarak, takipsizlik kararı verdi. Takipsizlik kararında ilginç değerlendirmelerde bulundu.

ÖSYM tespit etti

Takipsizlik kararında ÖSYM’nin kopya iddialarıyla ilgili olarak hazırladığı inceleme raporunun ayrıntılarına yer verildi. ÖSYM’nin, sınavda yüksek puan alan adayların soru kitapçıkları üzerinde yaptığı incelemede, bazı adayların soru kitapçıklarında herhangi bir karalama yapmadığını, buna karşın matematik sorularını yüzde 100 doğru yanıtladıklarını; aynı ilde sınava giren adayların doğru ve yanlış sayılarının eşit olduğu ve aynı doğrular ile yanlışları yaptıklarını tespit ettiğine dikkat çekildi. Takipsizlik kararında ÖSYM’nin şu tespitlerine de yer verildi:
“13 Ekim 2012 sınavında 90 ve üzeri puan alan aday oranı yüzde 0,77 iken, zorluk derecesinin yüksekliğine rağmen 6 Mayıs 2012 sınavında bu ara yüzde 5,53’tür. İl il yapılan değerlendirmelerde aynı ilden sınava giren adayların cevap kağıtlarında doğru ve yanlış sayılarının eşitliğinin yanında aynı doğrulara ve aynı yanlışlara yönelmeleri gözlenmiştir. 13 Ekim 2012 tarihinde yapılan sınav sonuçları değerlendirildiğinde şüpheliler (6 Mayıs’taki sınava göre) daha düşük puan almıştır.”

Gerekçe: Yeni konular çıktı


Takipsizlik kararında, kopya nedeniyle iptal edilen sınavdan sonra yapılan sınavda şüpheli adayların daha düşük puan almalarına ilişkin de şu yorum yapıldı:
“1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun ‘henüz’ yürürlüğe girmiş olması, bu durumun şüpheliler yönünden daha düşük bir puan alınması sonucunu doğurması olağan karşılanmalıdır. Her iki sınav sonucu arasında da fahiş bir fark bulunmamaktadır”

‘Çalışamadık’ savunması inandırıcı bulundu Takipsizlik kararında, adayların son sınava özel ve ailevi nedenlerle iyi hazırlanmadıkları yönündeki açıklamalarının da dikkate alındığı belirtilerek, şöyle denildi:
“Şüphelilerin sınava hazırlanma sürecinde özel ve ailevi bazı nedenlerden dolayı bazı sınavlara hazırlanmalarının tam ve eksiksiz olamadığı yönündeki beyan içerikleri nazara alındığında şüphelilerin sınav öncesi 6114 sayılı ÖSYM Teşkilat Kanunu’na aykırılık teşkil edecek şekilde soru ve cevapları ele geçirdiklerine dair hiçbir bulgu ya da delile ulaşılamadığı, dolayısıyla ÖSYM tarafından inceleme raporu içeriğinde yapılan değerlendirmelerde dayanılan bir takım varsayımların ispatının mümkün olmaması karşısında şüpheliler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir.”
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Üniversite sınavındaki kopya iddialarıyla ilgili olarak sürdürdüğü soruşturmada takipsizlik kararı vermişti.