Koray Aydın da zor durumda

Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Bayındırlık Bakanlığı Müsteşarı Ali Helvacı'nın peşini bırakmıyor.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Bayındırlık Bakanlığı Müsteşarı Ali Helvacı'nın peşini bırakmıyor. KKTC'deki bir yol ihalesine fesat karıştırarak devleti trilyonlarca lira zarara uğrattığı iddiasıyla Bayındırlık Bakanı Koray Aydın'dan Helvacı hakkında soruşturma izni isteyen Kanadoğlu, iznin verilmemesi
üzerine bu karara karşı Danıştay'a itirazda bulundu.
Dosyada 22 Aralık 2000 tarihinde Karayolları Genel Müdürlüğü'nce KKTC Dörtyol-Geçitkale-Girne yolu Dörtyol-Geçitkale-Girne ayırımı, Kaplıca-Büyükkonuk-Çayırova yol yapım ihalesinde devletin 6 trilyon lira zarara uğratıldığı iddia ediliyor.
Bir şirketin şikâyetiyle açılan davada Ankara DGM görevsizlik kararı verince, itiraz üzerine dosya Ankara Başsavcılığı'na gitti.
Yargıtay Başsavcısı Kanadoğlu, suç duyurusunu inceledi ve yasa gereği hakkında işlem yapmaya yetkili olduğu müsteşar Helvacı hakkındaki iddiaları ciddi bulduğu için bakanlıktan soruşturma izni istedi. Ancak MHP'li Bakan Aydın, MHP'nin eski genel sekreter yardımcılarından olan müsteşarına soruşturma izni vermedi. Başsavcı, bunun üzerine dün Danıştay'a itiraz etti.
Yüce Divan ihtimali
Danıştay soruşturma izni verir ve soruşturmada suç işlendiği sonucuna ulaşılırsa müsteşar Helvacı hakkında ihaleye fesat suçundan 10 yıla kadar hapis istemiyle Yargıtay'da dava açılacak. Daha da önemlisi, suç tespitiyle birlikte bu suçta bakanın da sorumluluğu bulunduğu sonucuna ulaşılırsa ortalık karışacak. Başsavcı bu durumda Aydın'la ilgili Anayasa engeli nedeniyle doğrudan işlem yapamayacağı için TBMM'yi bilgilendirme yoluna gidebilecek.
Başsavcılık yetkilileri de, Aydın ile müsteşarının da suçlandığı dosyanın bir örneğinin kendilerinde olduğunu, Anayasa engeli nedeniyle bakan hakkında işlem yapamadıklarına dikkat çekti.