Koray Aydın 'kalıcı'

TBMM Başkanı İzgi, Bayındırlık'taki operasyon nedeniyle bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa eden Koray Aydın için işlem yapmıyor;

ANKARA - TBMM Başkanı Ömer İzgi, Bayındırlık Bakanlığı'ndaki, 'Vurgun Operasyonu'nun ardından 5 Eylül'de hem bakanlık hem de milletvekilliğinden istifa eden Koray Aydın için yasal süreci işletmedi. Meclis Başkanlık Divanı üyelerinin istifa dilekçesi için gerekli 'imzası doğrudur' tespitini onaylamalarına karşın İzgi konuyu Meclis Genel Kurul gündemine aldırmadı. Bu yüzden Koray Aydın milletvekilliğinin sunduğu tüm imkânlardan hâlâ yararlanmaya devam ediyor.
Koray Aydın'ın istifası, İzgi nedeniyle askıda bekliyor. Anayasa'nın 84. ve içtüzüğün 136. maddesine göre Meclis Başkanlık Divanı'nın, istifanın ardından yedi gün içinde toplanarak Aydın'ın istifasındaki imzasının doğruluğunu tespit etmesi ve Genel Kurul gündemine alması gerekiyor. İzgi, TBMM Başkanlık Divanı'nı bir aydır toplamazken, Aydın'ın imzasının
onaylanmasına ilişkin karar 'elden' dolaştırılarak üyelere imzalatıldı. Bu aşamadan sonra konunun 'başkanlık sunuşu'
olarak Genel Kurul gündemine getirilmesi gerekiyordu. Bunun için de İzgi'nin yazılı duyuru yapması zorunlu. Ancak İzgi, Başkanlık Divanı kararı oluşturulmasına karşın Aydın'ın istifasını, oylanmak üzere Genel Kurul gündemine taşımadı.
Devamsızlık da askıda
İstifasının ardından Meclis çalışmalarına hiç katılmayan Aydın'ın üyeliğinin devamsızlıktan da düşmesi gerekiyor.
Anayasa'nın 84. ve içtüzüğün 138. maddesine göre Meclis çalışmalarına özürsüz veya izinsiz olarak bir ay içinde toplam beş birleşim günü katılmayan milletvekilinin üyeliğinin düşmesi için de Meclis Başkanlık Divanı'nın toplanarak karar vermesi gerekiyor. Ancak divan toplanamadığı için bu işlem de rafta bekliyor.
Kendi inisiyatifiyle istifasını açıklayan ve yakın çevresine, "Ben milletvekilliğinden istifa ettim. O nedenle Meclis çalışmalarına katılmamın bir anlamı yok" diyen Koray Aydın ise vekilliğin imkânlarından vazgeçmedi. TBMM lojmanlarında oturmaya devam eden Aydın'ın milletvekili maaşı da banka hesabına yatıyor.
İzgi'yi desteklemişti
MHP'de teşkilatlardan sorumlu Şefkat Çetin'le ikinci adam yarışına giren Aydın, teşkilatın karşı çıkmasına karşın Ömer İzgi'nin Meclis Başkanlığı'na adaylığı için yoğun kulis yapmıştı. İzgi'nin MHP'nin adayı olarak açıklanmasının ardından bu kez de kazanabilmesi için çaba harcamıştı.