Koray Çalışkan 'linç girişimi'ni yalanladı

Koray Çalışkan 'linç girişimi'ni yalanladı
Koray Çalışkan 'linç girişimi'ni yalanladı
CHP tarafından düzenlenen 'Barış, Demokrasi ve Özgürlük Sempozyumu'na katılan Radikal gazetesi yazarı Koray Çalışkan, askeri vesayeti eleştiren sözleri nedeniyle linç edilmeye çalışıldığı haberlerini yalanladı.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Radikal gazetesi yazarı Koray Çalışkan, askeri vesayeti eleştiren sözlerinin ardından linç edilmeye çalışıldığı haberlerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

CHP Gençlik Kolları tarafından dün Maltepe Gezi Parkı'nda düzenlenen Barış, Demokrasi ve Özgürlük Sempozyumu'nda Radikal gazetesi yazarı Koray Çalışkan, Mimarlar Odası Genel Sekreteri Mücella Yapıcı, İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. M. Taner Gören, Taksim Dayanışması Üyesi Avukat Can Atalay ve Efkan Bolaç konuşma yaptı. Yoğun ilgi gören sempozyuma yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Sempozyumda askeri vesayeti eleştiren sözleri nedeniyle Çalışkan’ın linç edilmeye çalıştığı haberleri de gündeme geldi. Çalışkan, yaşananların yanlış yansıtıldığını belirterek linç girişimini yalanladı. Çalışkan bazılarının tepkisine neden olan konuşmasını ve ardından yaşananları şöyle anlattı: 

“Konuşmamda askeri vesayetin bittiğini, 6 sene önce Cumhuriyet mitinglerinde orduya göz sürerek eylem yapanların yerini, Atatürk ’e ayyaş iması yapıldığında bile Anıtkabir'e gitmeyen insanların aldığını söyledi. Bazılarının hala ‘ Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ sloganını attığını, oysa Atatürk’ün Kurutuluş savaşına apoletlerini çıkararak başladığını anlattım. Bu tanımlamayı yanlış bulduğumu, gezi ruhuna aykırı bulduğumu ve bu ezberden kurtulunması gerektiğini anlattım. Bunun üzerine kalabalıktan iki kadın ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ dedi. ‘Saygı duyarım’ dedim ben de. Daha sonra Türkiye Gençlik Birliği’nden olduğunu tahmin ettiğimi 4-5 genç, bağırmaya, tepki göstermeye başladı. CHP Gençlik Teşkilatı onların çevresini sardı ve olay çıkarmalarını engelledi. Durum bundan ibaret. CHP’li hiç kimse bu sloganı sahiplenmedi. Atmaya çalışanlara karşı tavır aldı ve ‘Her yer Taksim, her yer direniş, ‘faşizme karşı omuz omuza‘ dendi.”