Kordon kanı kurtardı: Aybars'a İsrail'den şifa

Lösemi tipli lenfoma teşhisiyle tedavi gören 4.5 yaşındaki Aybars, İsrailli bir bebeğin kordon kanıyla iyileşiyor. Doktorlardan çağrı: "Gönüllü vericiler arttıkça, yurtiçinden kök hücre bulma şansımız da artar."

ANTALYA - Çocuklarda çok ender rastlanan 'lösemi tipli lenfoma' hastası 4.5 yaşındaki Aybars, İsrailli bir kız bebeğin kordon kanıyla hayata döndü. Nakli gerçekleştiren Prof. Dr. Akif Yeşilipek, "Aybars'ı hafta sonunda taburcu edebiliriz" diye konuştu.
Aybars'ın hastalığını babası Tezer Palacıoğlu şöyle anlattı: "Hastalığı annesi fark etti. Aybars'a pijamasını giydirirken kasığında bir sertlik görmüş. Ertesi gün hastaneye gittik. İleri derecede lenfoma teşhisi konuldu. Vücudundan üç kitle alındı. Operasyon ve kemoterapiye başlandı. Ancak aynı bölgede yeniden kitle oluştu. O zaman hastalığın lösemi tipli lenfomaya dönüştüğünü öğrendik. Marmara Üniversitesi'nden Akdeniz Üniversitesi'ne yönlendirdiler. Tek çare kordon kanı nakli denilince Antalya'da ev tuttuk. Bu arada hastanedeki uzmanlar, dünyadaki kordon kanı bankalarıyla bağlantıya geçti. Uygun ilik, İsrail'deki Haddasseh Üniversitesi'nin kordon kanı bankasında bulundu. Bir kız bebeğe ait kordon kanı, kurye şirketiyle Antalya'ya getirildi ve 30 Ağustos'ta nakledildi. Sonucu beklerken Aybars iki kere ölümle burun buruna geldi. Kalp atışları 175'e yükseldi, ateşini 40-41 dereceden aşağı düşüremedik."
'Anne ateşim düşmüş mü?'
Baba Palacıoğlu, günlerini A.Ü. Kök Hücre Transplantasyon Merkezi'nde, steril bir odada geçiren oğlunu çok soğukkanlı buluyor:
"Aybars bazı günler dört-beş kere kan alındığı halde hiç ağlamıyor. Annesine, 'Kalp atışlarım kaç olmuş anne?', 'Ateşim kaç anne, düşmüş mü?' gibi sorular soruyor. Sağlığıyla ilgili gelişmeleri takip ediyor. Aslında bu onun için moral de oluyor. Sağlığındaki iyileşme onu mutlu ediyor. Biz de her türlü gelişmeyi onunla paylaştık. Çünkü bu tip çocuklar anlattığınız her şeyi anlıyorlar."
'Bu yurtdışından ikinci nakil'
A.Ü. Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Akif Yeşilipek ise Aybars'ın Türkiye'de yurtdışından kordon kanı nakli yapılan ikinci hasta olduğunu söyledi. Birinci vaka ise bir yetişkindi.
Prof. Dr. Yeşilipek'in verdiği bilgiye göre, çocuklarda çok nadir olarak görülen lösemi tipli lenfoma hastalığı, ilaçla tedavi ediliyor. Ama Aybars, İstanbul'da uygulanan ilaç tedavisine yanıt vermediği için kök hücre nakli gerekti.
Kordon kanı yanlış anlaşılıyor
Prof. Dr. Yeşilipek, "Ebeveynlerin bebeklerinin kordon kanlarını kendi kullanımı için bankada saklatması, bizim önerdiğimiz bir yöntem değil. Türk Hematoloji Derneği'nin de geçen yıl bu konuda kamuoyu bilgilendirme duyurusu olmuştu. Bizim uygulamamız bağışlanan kordon kanlarının 'başka bir hasta'da uygulanması. Dünyada bankalarda biriken 150 binin üzerinde kordon kanı örneği var. Ama kordon kanı nakli sayısı çok az. Türkiye'de de İstanbul Tıp Fakültesi'nde bir kemik iliği bankası, Ankara Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi'nde de kordon kanı bilgi bankası var. Buralara gönüllü vericilerin başvurması, aradığımız hücrelerin yurtiçinden bulunma şansını artıracaktır" diye konuştu.
Günde 1000 YTL ilaç gideri
Oğlunun tedavisi için Antalya'da ev tutan İstanbul Ticaret Odası Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Şube Müdürü Tezer Palacıoğlu ise hastalığın getirdiği ekonomik engellere de dikkat çekti: "Bu hastalıkta ekonomik durum son derece önemli. Sadece ilaçlar için günde 1000 YTL'den fazla para gerekti. Çalıştığım kurum bana çok büyük katkılar sağladı." (aa, Radikal)


    http://www.radikal.com.tr/7606237606230

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.