Kordon kanı özele de açık

Kordon kanı bankacılığına ilişkin yönetmelik, dün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kök hücre ve kanser hastalıklarında kullanılan kordon kanının saklanmasının...

ANKARA - Kordon kanı bankacılığına ilişkin yönetmelik, dün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kök hücre ve kanser hastalıklarında kullanılan kordon kanının saklanmasının yasal zeminini düzenleyen yönetmelik, kamu ya da özel sektörün kordon kanı bankası kurabilmesinin önünü açıyor.
Kordon kanıyla ilgili yasal boşluğu giderecek olan yönetmelikle, Sağlık Bakanlığı' nda yedi bilim insanından oluşan bilim komisyonu kuruluyor. Yönetmelikle kordon kanlarının saklanması hükme bağlanırken, bunun için ebeveynlerin 'bilgilendirilmiş onay formu'nu imzalaması şart koşuluyor.
Korunamazsa tazminat
Kurulacak bankalar, yüzde 20 oranında allojenik (başka insanların kullanımına açık) kordon kanı saklayarak hastalar için yerli kök hücre kaynağını oluşturulabilecek. Kişilerin gelecekte kendi kullanımları için saklanan kordon kanları ebeveynlerin izniyle herhangi bir zamanda veya 12. yılın sonunda 'Saklanmasına devam edilmesini istiyorum' diye beyanda bulunulmaması durumunda ihtiyacı olan başka hastaların kullanımına açılabilecek.
Tedavide kullanılan kordon kanları için bankaya saklama ücreti ödenmesini içeren yönetmelik, bankaların kanları uygun şartlarda koruyamaması halinde kişilerin kullanım gereksinimlerini tanzimle yükümlü tutuluyor. Bu alanda faaliyet gösteren kuruluşlar üç ay içinde bakanlığa başvuracak ve bir yıl içinde yönetmelik hükümlerine uyacak.


    http://www.radikal.com.tr/7511907511900

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.