Kordonda istismar mı?

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gülersu İrken'in anne-babaların...
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gülersu İrken'in anne-babaların, "Bebeğinizin kordon kanını saklatın, yoksa çocuğun hayat sigortasını kaybedersiniz" şeklindeki sözlerle kandırıldığını söylemesi, 'kordon kanı' tartışmasını bir kez daha gündeme taşıdı. Kordon kanı bankaları suçlamaları kabul etmiyor, anne-babalara 'garanti' vermediklerini söylüyor. Uzmanlar ise "Avrupa Komisyonu bildirisinde bile çocuğun kordon kanının kendi tedavisinde faydalı olmayacağı belirtiliyor. Bu bir kandırmaca" diyor.
Yıllarca kordon kanı bankaları ve şubelerinin kurulmasına sessiz kalan Sağlık Bakanlığı'nın, geçen temmuz ayında bir yönetmelik çıkardığı ortaya çıktı. Yönetmelikten önce açılan bankaların üç ay içinde Kordon Kanı Bankası Çalışma Onayı için başvurması, bir yıl içinde de yönetmelik hükümlerini yerine getirmeleri şart koşuldu. Ancak aylar geçtiği halde çalışma onayı için başvuru almadıklarını, bu konuda İl Sağlık Müdürlüklerini uyardıklarını söyleyen Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Bekir Keskinkılıç, şu bilgileri verdi: "Henüz başvuru olmadığı için, kaç kordon kanı bankası, şubesi var, kaç kişi saklatmak için vermiş, bilmiyoruz. Bir ara, her bebek bekleyen kadına ulaşıp, ne olursa olsun kordon kanını saklatması gerektiğini söyleyip, saklatmazsa ihanet etmiş olacağı duygularına kapılması sağlandı. Yönetmelik çıktıktan sonra bu haşin tanıtım kampanyası sona erdi."
'Kandırmıyoruz'
Telefondaki bekletme müziğinde 'Doğacak bebeğinizin kordon kanını saklayın, yaşama umudunu yakalayın' diyen ve merkezi Ankara'da bulunan Yaşam Bankası Sağlık Hizmetleri şirketinin genel müdürü Dr. Seda Gelir, suçlamaların haksız olduğunu söylüyor: "Hastalara bütün bilgileri veriyor, sorularını yanıtlıyoruz. Kordon kanı, kan hastalıkları kanserlerinde ilk tercih değil ama uygun bir verici bulunamadığında alternatif oluyor. Çok iyi bir kök hücre kaynağı. İleride kullanılabilme ihtimali olduğu için saklanıyor. Yoksa sigorta değil. Sağlık Bakanlığı'na başvurumuzu yaptık. Yasal prosedüre uygun hizmet veriyoruz. Ayrıca banka kapasitesinin yüzde 20'si kadar 'bağış kanı saklama zorunluluğumuz' var. Bağış kanı başkaları için de umut olabilir."
Acıbadem Lab Med Klinik Laboratuvarları Koordinatörü Doç. Dr. İbrahim Ünsal: "Saklamanın en ideal yolu, kamunun organize ettiği bir bankacılık sisteminin kurulmasıydı. İtiraz eden öğretim üyeleri neden buna önayak olmadı. Özel kordon kanı bankacılığı dünyada 1995'lerden itibaren başladı. Mantığı şuydu; 'Kullanma olasılığının düşük olduğunu biliyoruz. Ama böyle bir ihtiyaç doğduğunda kullanılacaktır.' 'Bir çocuğun kök hücresi kendisinin işine yaramayacak' demek, dünyada kök hücleriyle ilgili çalışmalardan bihaber olmak demektir."
'Ticari bir şey'
A.Ü. Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Hemotoloji İç Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Taner Demirer: "Kordon kanı olayı kandırmaca. Ticari bir şey. Çocucuğunuz kordon kanını kendisi için saklatmanın bir faydası yok. Kullanılma ihtimali 100 binde 1. Avrupa Parlamentosu Sağlık Bakanları Konseyi'ninbildirisi var. 'Çocukların kordon kanı kendi kullanımları için saklanmamalı. Ancak başkalarının kullanımı için bağışlanabilir' deniyor."
Hacettepe Hastanesi Kordon Kanı Bankası'ndan Dr. Hamza Okur: "Bizim duyumlarımıza göre bazı özel yerler, kişilere bazı hastalıklar sayıp 'bunların hepsine kordon kanı yararlıdır, sigortadır' diyorlar. Kordon kanının bu kadar abartılması yanlış. Ancak 'kordon kanı hiçbir işe yaramıyor' demek de yanlış. Burada kordon kanını hastalık için kullanıyoruz."


    http://www.radikal.com.tr/7654477654470

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.