Kördüğüm çözülemiyor

Mezarlıkta ve Yermez'e ait olduğu belirtilen banka kartında Yermez'in parmak izi bulunamadı. Jandarmaya ifade veren bir tanık cinayet günü şüpheli iki kişinin Arapça plakalı bir araçla kaçtığını söyledi.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi
ARSLAN ARİÇ / Arşivi

İSTANBUL - İşadamı Üzeyir Garih cinayetinin katil zanlısı olarak aranan Yener Yermez'in, önceki gün Beşiktaş'taki bir banka şubesinin otomatik para çekme makinesinde sıkışmış olarak bulunan banka kartında parmak izine rastlanamadı. Pendik Kurtköy'de jandarmaya ifade veren sürpriz bir görgü tanığı ise Garih'in öldürüldüğü gün mezarlıktan şüpheli iki kişinin Arapça plakalı bir otomobille kaçtığını öne sürdü. Beşiktaş Ihlamurdere Caddesi üzerindeki İş Bankası Beşiktaş Şubesi'nin ATM'sinde önceki gün sıkışmış olarak bulunan bankamatik kartının dün yapılan incelemesinde Yermez'e ait parmak izi tespit edilemedi. Cinayetin yaşandığı Eyüp Sultan Mezarlığı'ndan alınan parmak izleri örnekleri arasında da Yermez'inkine rastlanamazken, cebinin iç kısmında Garih'in kanı bulunduğu tespit edildiği açıklanan Yermez'e ait pantalon da tekrar test edilmek üzere Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.
Jandarmada sürpriz tanık
Garih cinayetinde sürpriz bir gelişme daha yaşandı. Pendik'te ortaya çıkan sürpriz tanık 32 yaşındaki Köksal Yılmaz Kurtköy Jandarma Karakolu'na giderek olay günü Eyüp Mezarlığı'nda şüpheli iki kişiyi Arapça plakalı ve kırmızı renkli Opel Vectra marka bir araçla kaçarken gördüğünü söyledi.
Geçen salı günü Kurtköy Jandarma Karakolu'na gelen Yılmaz verdiği ifadede "Şahıslar iyi giyimli, takım elbiseli, ancak perişan vaziyette idiler. Sanki biriyle boğuşmuş bir halleri vardı. Terli ve gömleğin etekleri pantolonlarından çıkmıştı" dedi. Yılmaz, dün Pendik Cumhuriyet Savcılığı'na da ifade verdi. Şüphelilerin eşkalini de veren Köksal, 35 ve 40 yaşlarındaki şahısların ellerindeki bir poşetin içinde sivri bir şeyler olduğunun dışarıdan belli olduğunu da söyledi.
Ek gözaltı süresi
Yener Yermez'in arkadaşı olduğu ileri sürülen Pınar Konuşkan ile üç kadın arkadaşının sorgusu da sürüyor. Polisin talebi üzerine Eyüp Cumhuriyet Savcılığı tarafından 3 gün ek gözaltı süresi verildi. Bankamatik kartının bulunmasından sonra yüklü miktarda para olduğu söylentisi yayılan Yener Yermez'in hesabında ise para olmadığı öğrenildi. Bu arada Yermez'in ATM kartının, polisin talebiyle hesabının bloke ettirilmesi üzerine para çekme makinesinde sıkıştığı öğrenildi.
Yermez her yerde
Yener Yermez'le ilgili yurdun dört bir yanından polis ve jandarmaya ihbar yağıyor. Bugüne kadar İstanbul'un çeşitli semtleri ile Bursa, İzmit, Mersin ve memleketi Kayseri'de olduğuna dair çok sayıda ihbar alınan Yermez'le ilgili söylentiler dün de devam ederken, 6 gün içinde sadece İstanbul Emniyeti'ne 13 bin ihbar yapıldığı öğrenildi.