Kore-Türkiye dostluk köprüsü kuruldu

Kore-Türkiye dostluk köprüsü kuruldu
Kore-Türkiye dostluk köprüsü kuruldu
İstanbul'da düzenlenen "Kore-Türkiye Kültür Karşılaştırmaları Sempozyumu"nda konuşan Bekir Günay, "Köklü iki tane büyük millet bugün köklü bir binanın içerisinde geleceğe emin adımlarla gidiyor." dedi.

İstanbul Üniversitesi Avrasya Enstitüsü ile Güney Kore’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nun ortaklaşa düzenledikleri “Kore- Türkiye Kültür Karşılaştırmaları Sempozyumu” Avrasya Enstitüsü Seyyid Hasan Paşa Konferans salonunda gerçekleştirildi.

İki ayrı oturum halinde yapılan sempozyumda Hae Won Kim “Efrasiyab Duvar Resimdeki Türk ve Koreli Elçiler”, Eun Kyung Oh, “Türkiye ve G.Kore’nin Modernleşme Döneminde Kadın ”, Erhan Atay” Türkiye ve Kore’nin Politik Kültürü”, Ramazan Topdemir “Türk ve Kore Halk Biliminde Köroğlu Destanı ve Hong Gildong Hikayesi”, konulu sunumlarını yaptı.

Sempozyum ev sahipliği yapan İstanbul Üniversitesi Avrasya Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Bekir Günay, uzak doğu coğrafyasının hep ilgi alanları olduğunu belirterek, bu coğrafyanın G.Kore, Japonya, Çin ve Hindistan hattı olduğunu dile getirdi. Günay, “Köklü iki tane büyük millet bugün köklü bir binanın içerisinde geleceğe emin adımlarla gidiyor.” ifadelerini kullandı. Güney Kore’nin İstanbul Başkonsolosu Jeon Tae Dong ise G.Kore ile Türkiye arasında tarihten gelen dostluk ve yakınlaşmanın bundan sonra da devam edeceğini ve iki ülke halklarının kültürel etkinliklerle daha da kaynaşacağını ifade etti. İki ülke halkının karşılılık samimi bir yakınlık beslediğini dile getiren konuşmacılar özellikle kültürel alanda yapılacak her türlü etkinlik ve çalışmanın iki ülke halkının birbirine daha da yakınlaştıracağına vurgu yaptı.