Kore'den gelip IŞİD'e katıldılar!

Kore'den gelip IŞİD'e katıldılar!
Kore'den gelip IŞİD'e katıldılar!
IŞİD'e katılmak için Türkiye topraklarını kullanırken yakalanan binlerce Batılı sempatizana şimdi de Güney Koreliler eklendi.

RADİKAL - IŞİD’e katılmak üzere Suriye’ye gitmek için Türkiye 'ye gelen farklı ülkelerden yabancılara son olarak Güney Koreliler eklendi.
Milliyet’ten Tolga Şardan'ın haberine göre, kısa süre önce Kilis kırsalında güvenlik önlemleri alan hudut birlikleri 30 yaşlarında bir kişiyi Türkiye’ye yasa dışı geçiş yaparken yakaladı. Adı gizli tutulan şüphelinin Güney Kore vatandaşı olduğu anlaşıldı. Şüphelinin IŞİD’den kaçarak
Türkiye’ye geldiğini açıklaması üzerine yerel güvenlik birimleri gelişmeyle ilgili Ankara ’yı bilgilendirdi. Başta Ortadoğu ve Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinden çatışma bölgelerine katılım olmasına karşın, Türkiye’den çok uzak olan Güney Kore’den bir gencin IŞİD’e katılması şaşırttı. Harekete geçen Ankara, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Güney Kore Büyükelçiliği’ne durumu bildirdi. Türkiye’ye sığınan Güney Koreli şüpheli, kendisiyle birlikte 18 yaşında bir arkadaşının da Türkiye’ye geldikten sonra yasadışı yollardan Suriye’ye geçip IŞİD’e katıldığını anlattı.
Ankara’daki Güney Kore Büyükelçiliği’nin devreye girmesiyle birlikte, 18 yaşındaki Güney Koreli gencin kimliği ile ilgili adli inceleme başlatıldı. Interpol kanalıyla da Güney Kore’deki güvenlik birimlerine gelişmeler aktarıldı. Türk polisinin, halen IŞİD içinde bulunduğu belirlenen gençle ilgili verdiği bilgiler doğrultusunda yerel polis, IŞİD’e katılan gencin evinde arama yaptı.

YAZIŞMALAR BULUNDU
Türkiye’ye ulaşan bilgilere göre, evinde bulanan bilgisayarındaki incelemede Güney Koreli gencin, bir süre IŞİD’le bağlantılı kişilerle internet üzerinden yazıştığını belgeleyen mesajlar ve yazılar bulundu. Bilgisayar incelemesi sonucunda yapılan yazışmalar sonrasında gencin IŞİD’e katılmayı kabul ettiği ve arkadaşıyla birlikte Türkiye’ye geldiği, sınırı da yasa dışı yollardan geçerek çatışma bölgesine ulaştığı anlaşıldı. Türkiye’ye sığınan kişiyle ilgili adli sürecin devam ettiği ve sürecin sonunda bu kişinin ülkesine gönderileceği öğrenildi.

Son bir yılda sadece Kilis'te 200 tane yabancının IŞİD'e giderken yakalandığı, bunlar arasında Fransa, Almanya, Hollanda, İsveç, İngiltere, Azerbaycan, Rusya, Özbekistan, Çin, Sudan, Nijerya, Libya, Katar, Afganistan, Tacikistan, Lübnan, İran ve ABD ’lilerin bulunduğu belirtiliyor.

Ne işlem yapılıyor?Türkiye’ye yasadışı yollardan girme ya da yasadışı yollardan çıkarken yakalama olaylarına karşı mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde iki farklı süreç yürütülüyor. İlk aşamada; yasadışı yollardan giriş ya da çıkış yaparken yakalanan kişilerin üzerlerinde vatandaşı olduğu ülkelere ait yasal pasaport bulunması halinde önce gözaltı işlemi uygulanıyor. Üzerinde herhangi bir ateşli silah, patlayıcı madde ve benzeri suç aletleri yoksa “ülkeye yasadışı yollardan girmek” iddiasıyla mahkemeye çıkartılıyor. Şüpheli yabancının vatandaşı olduğu ülkenin Türkiye’deki misyonuna Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla bilgi aktarımı sağlanıyor. Adli soruşturmada genellikle, “tutuksuz yargılanmak” koşuluyla
serbest bırakılan yabancı uyruklu şüpheliler hakkında Göç İdaresi, şüphelinin konumuna göre ülkesine ya da Türkiye’ye giriş yaptığı son ülkeye, “sınır dışı” kararı veriyor. Ancak, şüphelinin çatışma bölgesinden geldiği ya da gittiği yönünde somut deliller bulunması halinde geçici barınma merkezlerinde gözetimde tutuluyor. Şüphelinin, ateşli silahla suçüstü yakalanması halinde adli olarak “tutuklama” kararı çıkarken, idari olarak Göç İdaresi’nin benzer prosedürü uygulanıyor.
İkinci aşama ise, yabancıların sınırdan geçişlerini sağlayan insan Kaçakçılarını kapsıyor. Bu süreçte, insan kaçakçıları için söz konusu suç kapsamında TCK ve CMK hükümleri uygulanıyor. Kaçakçılar çoğunlukla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılıyor. Suçun
tekrarında, yaşanan olayın kapsamına göre mahkemelerden tutuklama kararı çıkabiliyor.


  http://www.radikal.com.tr/127421812742182

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Zombiler gerçek oldu! - legendary

  Vahabi yoruma dayalı İslam anlayışı ve diğer Müslümanların da bunun karşısında meydanı boş bırakması (hatta bazen bilerek veya bilmeyerek arka çıkması) yeryüzündeki son büyük faşist akım olarak karşımıza islamofaşizmi çıkarıyor. Ve hatta ilk kez bir faşist akımın küresel çapta faal olduğuna tanıklık ediyoruz. Bu Vahabi Cihatçı anlayış sinema dünyasından aşina oluğumuz zombileri ete kemiğe büründürmüş durumda. (Niğde'de asker öldüren militanın gazetelere yansıyan resmini aklınıza getirebilirsiniz) Artık sırada kimin bir zombiye dönüşeceğini kestiremiyoruz. İyi aile çocukları, sessiz ve kendi halinde tanımlamaları yapılan niceleri dönüştü, eğitimli olmak da fayda etmiyor o ısırık (!) karşısında (Amerikalı psikiyatr binbaşının katliamı, Usame Bin Ladin'in, El Bağdadi'nin diplomalı oluşu vs.) ve hatta Avrupalı Müslümanlar için mazeret olarak öne sürülen dışlanmışlık, ötekilik hissi (Yemen'den, Ürdün'den, Türkiye'den, Pakistan'dan gidenler nasıl bir öteki hissi içindedirler?!)... Bu akımın insanlığı bilgi çağında yakalaması ayrı bir ironi! İnsan aklını iğdiş eden ve dünyevi olan her şeye karşı düşman kesilen bu akım karşısında insanlık nasıl mücadele edecek? Ve muhtemelen asrın sonuna kadar sürecek bu mücadeleden en az hasarla çıkmayı başarabilecek mi? Zor.

  Bir o kalmıştı! - user964567

  Kalan nadir dostlarımızdan Güney Kore'yi ve Korelileri suçlamak kalmıştı bir tek yapmadığınız... Bunu da yaptılar helal olsun. Amaçları açık ve net şekilde ülke toplumunun dışarıdan savunulmasını da engellemek...