Körfez Köprüsü inşaatında kritik gün

Körfez Köprüsü inşaatında kritik gün
Körfez Köprüsü inşaatında kritik gün
İstanbul- İzmir yolculuğunu 3,5 saate indirecek otoyolun en önemli geçiş güzergahlarından biri olan Körfez Köprüsü ayaklarının üzerine oturtulacağı kesonlar yarın yüzdürülecek.

KOCAELİ - İstanbul - İzmir yolculuğunu 3,5 saate indirecek Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyolu projesinin en önemli geçiş noktası olan İzmit Körfez Köprüsü inşaatında, köprü ayaklarının üzerine oturtulacağı kesonlar yarın yüzdürülüyor. İnşaatın en önemli aşaması olan kesonların yüzdürülme çalışmalarını Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da izleyecek.

İstanbul- İzmir karayolu yolculuğunu 3,5 saate indirmesinin yanı sıra TEM, D-100 ve E-130 karayollarındaki trafiği de büyük ölçüde rahatlatacak otoyolun en önemli geçiş güzergahlarından biri de Körfez Köprüsü. Tamamlandığında İzmit Körfezi'nden karşıya geçme süresi 6 dakikaya inecek. 2 bin 682 metre uzunluğu ile de dünyanın en büyük orta açıklıklı köprülerinden biri olacak. Kocaeli'nin Dilovası İlçesi'ndeki Dil Burnu ile Yalova'nın Altınova İlçesi'ndeki hersek Burnu arasında yaptırılan Körfez Köprüsü'nde çalışmalar tüm hızıyla sürerken, en önemli aşamalardan biri de yarın gerçekleştirilecek.

HER BİRİ 25 BİN TON AĞIRLIĞINDA

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın da katılımıyla, yarın köprünün Dilovası Şantiyesi'nden, STFA tarafından köprünün ayaklarının üzerine inşa edileceği temeli oluşturacak kesonlar denizde yüzdürülecek. Bakan Binali Yıldırımın her aşamasını izleyeceği bu çalışmada, STFA'nın uzun zamandır karada inşa ettiği 4 apartman büyüklüğünde ve her biri 25 bin ton ağırlığındaki bu kesonlar denizde yüzdürülüp burada bir teçhiz rıhtımına bağlanacak. Köprünün ayak çalışmaları daha sonra danizde devam edecek.

Bu tekniğin dünyada inşaat alanında örneğinin çok az olduğu belirtildi. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/115269811526983

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  3,5 SAAT PALAVRA MIDIR ? - Haneke

  Sadece İstanbul Mecidiyeköy'den Gebze'ye gitmek 1 saat sürerken, bu yol İstanbul-İzmir arasını 3,5 saate nasıl indirecek benim kafam almıyor. Bilen biri varsa bunu anlatabilir mi?

  ideolojimize ters - likapa

  sizin hayal edemediklerinizi beğenmediğiniz hükümet gerçekleştiriyor.mimarlar odası hiç vakit kaybetmeden mahkemeye başvurmalı.ideolojimize ters diye!

  ... - isakent

  tamam eleştirin hükümeti ama hizmetlerinide takdir edin be kardeşim unutmayın marifet iltifata tabidir