Körfez'deki Atatürk canlandırması 150 bin İzmirliyi topladı

Körfez'deki Atatürk canlandırması 150 bin İzmirliyi topladı
Körfez'deki Atatürk canlandırması 150 bin İzmirliyi topladı
İzmir Körfezi'nde, bir tekne üzerine yerleştirilen projeksiyon makinesiyle oluşturan hareketli su perdesinde, at üzerinde Atatürk canlandırması yapıldı. Üçkuyular'dan hareket eden Atatürk görseli deniz üzerinden Gündoğdu Meydanı'na at sürdü, 150 bin İzmirli kıyıda gösteriyi ilgiyle izledi.

İZMİRKonak Belediye Başkanı Hakan Tartan'ın projesi kapsamında düzenlenen etkinlikte, 22 metrelik tekne üzerine yerleştirilen projeksiyon makinesiyle oluşturan hareketli su perdesinde, at üzerinde Atatürk canlandırması yapıldı. Üçkuyular'dan hareket eden Atatürk görseli deniz üzerinden Gündoğdu Meydanı'na at sürdü, 150 bin İzmirlinin akın ettiği kıyı şeridinde gösteri ilgiyle izledi.

Atatürk'ü anma etkinlikleri kapsamında Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan tarafından organize edilen 'Atatürk'ün Körfez Turu' projesini izlemek için İzmirliler kıyı bandına akın etti. 22 metrelik tekne üzerine yerleştirilen projeksiyon makinesiyle oluşturan hareketli su perdesinde, at üzerindeki Atatürk canlandırması İzmir Körfezi üzeri Üçkuyular İskelesi'nden saat 19.30 sıralarında hareket etti.


KIYI BANDINA İNSAN SELİ AKTI

Denizden iki yelkenlinin eşlik ettiği 15 metre yüksekliğe ulaşan Atatürk görseli sırasıyla Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, Konak İskele, Kordon kıyı şeridinden Gündoğdu Meydanı'na geldi. Yaklaşık 2 saat süren yolculukta güzargah üzerindeki kıyı bandı, insan seliyle doldu taştı. Kıyı şeridinde bekleyenlerin dışında evlerinde oturan vatandaşlar pencere ve balkonlarına çıkarak gösterimi izleyip, bayrak salladı. Atatürk görselini izlemek için sürücülerin yavaşlaması güzargah üzerindeki trafikte yoğunluğa neden oldu.


YÜZLERCE DİLEK BALONU UÇURULDU

Teknenin kıyı şeridinden geçmesini bekleyen bazı İzmirliler dilek balonları uçurdu. Aileler yüzlerce dilek balonunu gökyüzüne bıraktı. Chopper kulüpleri ve bisikletçiler de kıyı bandında Atatürk görselinin geçmesini bekleyen İzmirlilere, görsel şovlar hazırladı. Yapılan gösteriler İzmirlilerden yoğun alkış alıp, 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' sloganlarıyla kenti inletti.


ATATÜRK, 'KIZLI-ERKEKLİ YİNE TOPLANMIŞSINIZ BU MEYDANDA' DERDİ

Atatürk görselinin Gündoğdu Meynadı'na yaklaşmasının ardından sahneye çıkan Hakan Tartan yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Biz İzmiriz, Atatürk'ü farklı severiz. Bu yılda Ulu Önder Atatürk Üçkuyular'dan yola çıktı ta Gündoğdu Meydanı'na kadar bütün sahili katederek bizlere geldi. Bize sevgisini inancını dile getirdi. Canlanabilseydi, şöyle karşımıza gelseydi diyecekti ki; 'Sevgili izmirliler kızlı erkekli yine toplanmışsınız bu meydanda' Cumhuriyete ulu önder Atatürk'e demokrasimize ve geleceğimize sahip çıktığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum. Aşk olsun size İzmirliler aşk olsun size İzmirliler."

Hakan Tartan'ın alkışlarla sahneden inmesinin ardından sahne alan 45 kişilik Boğaziçi Cazz korosu, meydanı dolduran binlerce İzmirli'ye, Atatürk'ün sevdiği türkü ve şarkılardan oluşan unutulmaz bir müzik ziyafeti yaşattı.


GECEDEN NOTLAR

Etkinliğe katılan İzmirliler kurulacak prestagram noktalarında Atatürk ve kendilerini bir araya getiren fotoğraflar ve mesajlar ile bir başka yeni teknoloji ile tanıştı.

Gündoğdu Meydanı'na kurulacak Social Wall ekranı ile de yine sosyal medyada paylaştıkları Atatürk'e ilişkin özlem ve düşüncelerini digital ekrandan izleyebildi.

Etkinliğin sosyal medya ayağı, Atamizmir'de hashtag'i üzerinden izlendi.


KADİR ÖZEN-YUSUF YAVUZ / DHA


  http://www.radikal.com.tr/115997411599743

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ATAM - verateyze

  Dünyaya örnek olmus bir lidersin. Demokrasinin ve cumhuriyetin yani insanlarin insan gibi bilimde ve ilimde yasayip reffah olmasinin tek güvencesi sensin. Kör olanlar gürsü, Sagir olanlarda senin sözlerini duysun. Büyük ATA, Mekanin zaten Cennet ama ruhunda saad olsun.

  Batinin tek guvencesi.. - Sahin_77

  Cok dogru! Zaten kendilerini guvenceye almak icin boyle bir Turkiye insa ettiler. 80 yildir kedinin fareyle oynadigi gibi oynuyorlar bizle. Siz hala agzinizi acip denizden gelen isiklardan medet ummaya devam edin.

  Batının tek güvencesi ancak Atatürk Türkiye'si olacaktır. - birkalem-birsilgi

  Bu iktidarın dürüstce bir seçim yapacağına inanan var mı? Sam amca taktik ve teknik desteğini bu iktidardan geri çekmedikçe çağdaş insanca bir yaşama ve gerçek demokrasiye yutkunarak karşıdan bakmak zorunda kalacağız. Benim anlamadığım burada ayrık otları gibi hızla büyüyen radikal islam ve batıya gürül gürül akmaya başlayacak olan islami terörden batı kaygılanmıyor mu? Erdoğan iktidarı ile hastalıklı orta doğu ve modern batı arasında tampon olma özelliğini Türkiye çoktan yitirdi. Batının da tek güvencesi çağdaş Atatürk Türkiyesi'dir.